Změnit vodu na víno zatím nedokážeme. Ale slanou vodu na sladkou ano | E15.cz

Změnit vodu na víno zatím nedokážeme. Ale slanou vodu na sladkou ano

Jiří Černý - VTM.cz

Vědci našli nový způsob, jak pomocí solární energie získat sladkou vodu ze slané. Ten by mohl představovat zásadní průlom v oblasti odsolování.

V současné době se k odsolování používají drahá a energeticky náročná zařízení, která přivádějí slanou vodu k varu. Unikající pára je následně zachycována a kondenzována, čímž vzniká voda bez soli. Netřeba asi dodávat, že spotřeba tepla rozhodně není nízká.

Metoda, kterou vyvinul tým vedený odborníky z Center for Nanotechnology Enabled Water Treatment (NEWT) při Rice University, by to mohla změnit. Využívá tzv. membránové destilace – horká slaná voda proudí po jedné straně porézní membrány, zatímco studená sladká voda po straně druhé.

Devět gigantů, kteří brázdí moře: od obří jachty po největší nákladní loď světa

Výsledkem je, že vodní pára je jaksi odtahována z horké na studenou stranu. Energetické náklady jsou ovšem stále významné. Proto vědci tuto techniku vylepšili – přidali k membráně upravené nanočástice, které dokážou „topit“ slunečním světlem. Díky tomu se membrána částečně ohřívá sama o sobě.

720p 360p
NEWT Center will use nanotechnology to transform water treatment

Tato inovativní technologie dostala název „nanophotonics-enabled solar membrane distillation“, tedy NESMD. Její autoři doufají, že usnadní život lidem, kteří nemají přístup k čisté pitné vodě. Ti by si v budoucnu mohli membránu kupovat ve formě panelů, ne nepodobných těm solárním.

Motoristou na Ukrajině. Podívejte se na historii i modernu v reálném provozu

"V závislosti na požadované rychlosti produkce vody lze vypočítat, kolik membrány budete potřebovat,“ uvedl v tomto kontextu Qilin Li z Rice University. „Například pokud potřebujete 20 litrů za hodinu a víte, že metr čtverečních panelů vyprodukuje 6 litrů za hodinu, objednáte si něco málo přes 3 čtvereční metry panelů.“

OBRAZEM: Stavba nuselské výtopny začala před 135 lety. V přilehlém depu se stále opravují vlaky
Co vidí strojvedoucí na trase Posázavského pacifiku? Prohlédněte si krásy slavné krajiny
Kouzelná příroda a pohřebiště vraků: Prohlédněte si místa, kde 2. světová válka stále žije

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!