Z Bajkonuru odstartovali noví členové posádky na ISS

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu dnes krátce po 12:00 SEČ odstartovala vesmírná loď Sojuz TMA-19M, která má na palubě mezinárodní posádku.

 start lodi Sojuz TMA-19M
15.12.2015 15:05   |  

Vesmírná loď na oběžnou dráhu k půlročnímu pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici(ISS) dopraví tři kosmonauty. Američan Tim Kopra z NASA, Rus Jurij Malenčenko z Roskosmosu a Brit Timothy Peake z Evropské vesmírné agentury (ESA) by měli ke stanici dorazit zhruba šest a půl hodiny po startu.

Následně se Sojuz má spojit s přistávacím modulem Rassvet, který se nachází v ruské sekci ISS. Na palubě mezinárodní stanice nové členy posádky očekávají Rusové Michail Kornijenko a Sergej Volkov a Američan Scott Kelly.

Tim Peake, Jurij Malenčenko, Tim Kopra

Čtyřiapadesátiletý Malenčenko se do vesmíru vydává už pošesté. Spolu s Koprou a Peakem má být na oběžné dráze do 5. června příštího roku. Pokud svou misi zdárně dokončí, zařadí se Malenčenko s 815 dny na oběžné dráze na druhé místo v pořadí kosmických veteránů. Prvním je Rus Gennadij Padalka, který ve vesmíru strávil 878 dnů.


Čtěte také:

Velitel ISS překonal americký rekord: Ve vesmíru strávil více než 382 dní

Start vesmírné lodi Dragon k ISS se nezdařil, nosná raketa explodovala

Ruský kosmonaut Padalka drží nový rekord - ve vesmíru je už přes 800 dní

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web