Visa představila cloudové platby HCE. Letos budou i v Česku

Video Karetní asociace Visa prezentovala na Světovém mobilním kongresu v Barceloně cloudové platby HCE (Host Card Emulation), které by v letošním roce měly ovládnout takřka celý evropský trh. Jde o metodu mobilních bezkontaktních NFC plateb, které využívají emulovanou platební kartu nahranou do aplikace ve smartphonu a přes platební terminál komunikují na dálku se zabezpečeným serverem banky. K použití není potřeba žádný další bezpečnostní element, ať už na SIM kartě nebo přímo v těle zařízení.

 Stánek Visa v Barceloně
6.3.2015 13:45   |  

V současnosti bezkontaktní HCE platby Visa a jejích partnerských bank fungují již na několika evropských trzích (Finsko, Itálie, Polsko, Slovensko, Španělsko a Turecko). Během letošního roku se k nim přidá dalších 30 bank v dalších zemích, mezi kterými nebude chybět ani Česká republika. Konkrétní partnery pro HCE platby na českém trhu oznámí Visa Europe během následujících měsíců. Podle informací webu MobilMania.cz by mělo jít nejméně o tři tuzemské bankovní ústavy, mezi kterými nemá chybět Česká spořitelna.


Novinky ze Světového mobilního kongresu v Barceloně sledujte na MobilMania.cz nebo na Twitteru @MobilManiacz


Česko rájem bezkontaktních plateb

Výhodou HCE plateb podle tvůrců je nezávislost na mobilních operátorech. Plusem je také možnost relativně rychlého rozšíření v zemích s dostatečnou penetrací bezkontaktních terminálů, což rozhodně platí pro Českou republiku. Omezením však může být podpora smartphonů pouze s operačním systémem Android od verze 4.4 a vyšším. Nutností je samozřejmě funkce NFC v telefonu.

Kritici HCE také poukazují na delší prodlevu při samotné realizaci platby, kdy terminál musí ověřit údaje o platební kartě v telefonu na vzdáleném serveru. Při demonstraci plateb na stánku Visa v Barceloně ale ověření proběhlo okamžitě během jednotek sekund a rozdíl mezi cloudovou a lokální NFC (typ platby s bezpečnostním elementem na SIM kartě nebo v paměti zařízení) byl prakticky nepozorovatelný. V praxi tedy vše tedy bude záviset na kvalitě konektivity konkrétního terminálu.


Čtěte také:

Češi si oblíbili platby pípnutím

Předplacené platební karty: Anonymní a bezpečné, ale i drahé

LG představila chytré hodinky, které umí volat

ZTE představil první skener oční sítnice v mobilu

Autor: pav, Jan Láska, MobilMania.cz

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web