Vědci se chystají oživit 36 let starou sondu a poslat ji na novou misi

Video Nad našimi hlavami se chystá unikátní „oživovací“ akce: skupina nadšenců, astronomů a inženýrů se v průběhu června se svolením NASA pokusí přeprogramovat vesmírnou sondu ISEE-3 (International Sun-Earth Explorer) z roku 1978, jejíž provoz byl po zkoumání slunečního větru a například i Halleyovy komety oficiálně ukončen v roce 1997. Někdo v NASA však v té době „zapomněl zmáčknout červené tlačítko“ a v roce 2008 se překvapivě zjistilo, že sonda stále vysílá. Nyní má šanci na comeback.

iĺustrace sondy ISEE-3
23.5.2014 12:26   |  

Za iniciativou oživení sondy stojí Dennis Wingo ze společnosti SkyCorp a Keith Cowing z webu NASA Watch. Oběma nadšencům se podařilo na crowdfundingovém serveru RocketHub.com vybrat přes 150 tisíc dolarů. Kampaň končí v pátek večer SELČ a tak lze předpokládat, že jim ještě nějaký ten dolar přibude.

Ke spolupráci přesvědčili i samotnou NASA, která jejich záměr oficiálně podporuje, nicméně nemá dostatek volných prostředků k financování nové mise. TU by tak měl vést tým koordinovaný neziskovou organizací Space College Foundation.

„Plán je jednoduchý: kontaktovat ISEE-3, která byla v roce 1982 překřtěna na ICE (International Comet Explorer), přeprogramovat její hardware a vyslat jí k nejbližší kometě (nejspíše Wirtanen),“ píší v popisu mise Wingo s Cowingem. Budou si ale muset pospíšit, nejpozději do poloviny června musí sonda dokončit manévr změny orbity a vydat se na nízký (50 kilometrů nad povrchem) průlet kolem měsíce, aby měla vůbec šanci svoji novou misi splnit.

Nadšenci už se sondou navázali spojení díky spolupráci se Státní univerzitou v kentuckém Moreheadu a německými radioamatéry z AMSAT (The Radio Amateur Satellite organizations). Nyní pracují na tvorbě ovládacího softwaru, kterým by „prastarou“ elektroniku satelitu rozpohybovali. Původní ovládací software už totiž neexistuje. Značnou část z vybrané sumy si pak zabere „znovuvynalezení“ těchto ovládacích příkazů a simulace samotného ovládání sondy.

Na dalších částech projektu se například podílí také výkonný ředitel firmy KinetX Rober Farquhar, který se dříve zabýval výpočty drah této sondy i několika dalších sond NASA, nebo Goddardovo kosmické středisko a Amesovo výzkumné středisko. Informace, které sonda v případě úspěchu oživovací mise sesbírá, plánují vědci zdarma poskytnout světovým databankám.

ISEE-3
ISEE-3 původně na konci sedmdesátých let vyslaly společně NASA a ESA, aby sbírala data o solárním větru, v polovině osmdesátých let pak sonda naháněla Giacobini-Zinnerovu kometu a také nejznámější Halleyovu. Než byla „vyřazena“, sledovala data o solárních erupcích. Všech třináct vědeckých a měřících přístrojů, které nesla, nicméně stále funguje a v palivových nádržích údajně zbývá dostatek pohonných hmot pro vykonávání dalších misí.

Čtěte také:

Astronauti na ISS si hrají s ohnivou vodou. Doslova

Podívejte se: K ISS už podruhé dorazili soukromníci

Odveta za sankce: Rusko neprodlouží Američanům používání ISS

Autor: Marek schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web