Vědci představili nanoreaktor urychlující vznik molekul vodíku z vody

První biologický nanoreaktor na světě, který působí jako výkonný katalyzátor urychlující vznik molekul vodíku z vody, představili vědci z Indiana University.

 nanoreaktor
11.1.2016 10:10   |  

Výzkumníci vyňali z bakterie E. coli geny enzymu hydrogenázy, který rozbíjí vazbu vody, a vložili je do proteinové skořápky viru známého jako bakteriofág P22. „Spojili jsme unikátní schopnost viru pomyslně kolem sebe stavět zeď a výjimečnou dovednost křehkého enzymu vytvářet vodík,“ vysvětlil princip materiálu nazvaného P22-Hyd vedoucí výzkumu Trevor Douglas.

Díky virovému obalu působí enzym 150krát účinněji a hlavně odolává extrémním teplotním výkyvům, jež nastávají při působení hydrogenázy. Právě kvůli nízké odolnosti nebylo doposud možné tyto enzymy průmyslově využívat.

Katalytické účinky biomateriálu při vzniku vodíku mají být srovnatelné s dosud využívanou platinou, avšak P22-Hyd ji předčí nejen cenou, ale také dopadem na životní prostředí. „Náš bioreaktor nemusíte těžit či kupovat na burzách drahých kovů, jednoduše si jej vypěstujete za pokojové teploty,“ zdůraznil Douglas. Dodal, že materiál vyniká další předností: chemickou reakci umí urychlovat obousměrně, tedy také atomy kyslíku a vodíku slučovat za vzniku energie jako vedlejšího produktu.


Čtěte také:

Pro vývoj lidí mohl být klíčový hluboký spánek

Alergie na Wi-Fi měla dohnat k sebevraždě. Lékaři: Taková nemoc neexistuje

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web