Vědci naučili robota vařit. Podle YouTube

Australští výzkumníci vyvinuli metodu, díky níž se roboti mohou naučit používat nástroje a dodržovat pracovní postupy pouhým sledováním instruktážních videí. Stačí k tomu i amatérské záběry třeba z videokanálu YouTube. Podle vědců z australského výzkumného centra NICTA a Marylandské univerzity tak nastává další průlom ve snaze vyvinout umělou inteligenci, obecně stroje, které se samy dokážou učit.

 ilustrační foto, robotické ruce a jablko
7.1.2015 7:57   |  

Australané významně posunuli možnosti metody označované jako komplexní učení alias deep learning. Vychází ze sady algoritmů, pomocí kterých se roboti na modelových situacích učí zvládat nejprve vybrané situace a pak i komplikovanější verze. To bylo doposud jen teorií a fungovalo jen v omezeném rozsahu. Programátoři při vývoji deep learningu využili některé algoritmy z logických sítí, které slouží například na Facebooku k identifikaci tváří na fotografiích. V případě robota však program nerozpoznává tváře, ale objekty jako ruce, nůž, talíř či jednotlivé potraviny.

K tréninku robotického modelu a jeho softwaru výzkumníci využili 88 videí na YouTube, na nichž lidé vařili. Po vytvoření knihovny základních příkazů začal robot scénu nejen sledovat, ale také opakovat jednotlivé kroky a předvídat, co dál se má s tím kterým objektem pravděpodobně dělat – oloupat bramboru, nakrájet jablko a podobně.

„Věříme, že tento nový způsob učení strojů jednoho dne přispěje ke vzniku zcela samostatného a inteligentního robotu, který bude automaticky zvládat nejrůznější situace a sám sebe zdokonalovat sledováním videí z webu,“ uvedli australští vědci. V zájmu budoucnosti lidstva je jen třeba doufat, že si robot nepustí třeba nějaký film ze série Terminátor či Matrix.


Čtěte také:

Průmyslový robot, který se učí od člověka

Potřebujete další pár paží? Není problém, tvrdí inženýři z MIT

Robot z lega s mozkem červa

Vetřelec? Ne. První samostatný měkký robot na světě

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

V rámci pražské MHD dnes začaly platit změny v provozu tramvají. V Praze změní trasu devět tramvajových linek, přibudou tři nové a 12 linek zůstane beze změny. Náklady na provoz… více

Mobilní web