V Kalifornii spustili obří solární elektrárnu, má čtvrtinový výkon Temelínu

Fotogalerie V Kalifornii začátkem tohoto týden uvedli do provozu obří solární elektrárnu Desert Sunlight. Má výkon 550 megawattů, více než čtvrtinu Temelínu. Spolu s kalifornskou Topaz Solar Farm se dělí o první místo v žebříčku největších fotovoltaických elektráren světa.

 Desert Sunlight Solar Farm Dalších 5 fotografií v galerii
11.2.2015 13:39   |  

Celá stavba Desert Sunlight Solar Farm, která vyrostla 273 kilometrů východně od centra Los Angeles, přišla firmu First Solar na 2,3 miliardy dolarů (56,4 miliardy korun). Téměř 1,5 miliardy (zhruba 37 miliard) ovšem firma financovala z podpory od ministerstva průmyslu.

Osm milionů solárních panelů o výkonu 550 megawattů začne naplno dodávat elektřinu do prosince letošního roku. Celkem by mohlo zásobovat elektřinou na 160 tisíc domácností. Pro srovnání, největší česká solární elektrárna v Ralsku má výkon kolem 38 megawattů.

Oficálního spuštění Desert Sunlight se v pondělí 9. února zúčastnil i kalifornský guvernér Jerry Brown. Už v minulosti představil plán, podle něhož by měla Kalifornie do roku 2030 vyrábět polovinu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Aktuálně spuštěná elektrárna posunuje americký stát k nejbližímu kroku - třetina elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2020.

Akce se zúčastnila také ministryně vnitra Sally Jewellová, která připomněla, že Desert Sunlight je od roku 2009 už o šestý solární projekt, který byl postaven na pozemcích vlastněných státem Kalifornie. Dalších osm je prý ve výstavbě.

„Solární projekty, jako je Desert Sunlight, pomáhají vytvářet pracovní místa, diverzifikují zdroje energie a snižují znečištění ovzduší. Oceňuji zastánce projektu pro jejich vize a podnikatelského ducha. Musím pochválit také guvernéra Browna za politiku, která posouvá náš národ blíže k obnovitelným zdrojům energie,“ uvedla ministryně Jewellová.

Největší solární elektrárny na světě
Projekt Země Výkon (v megawattech) Spuštěno
Topaz Solar Farm USA 550 Listopad 2014
Desert Sunlight Solar Farm USA 550 Únor 2015
Longyangxia Dam Solar Park Čína 320 Prosinec 2013
Solar Star I and II USA 309 Konec roku 2015
California Valley Solar Ranch USA 292 Únor 2013
Agua Caliente Solar Project USA 290 Duben 2014
Antelope Valley Solar Ranch USA 266 Konec roku 2014
Mount Signal Solar USA 265.7 Květen 2014
Charanka Solar Park Indie 224 2012
Mesquite Solar project USA 207 Leden 2013

Čtěte také:

Indie chce investovat 100 miliard dolarů do solárních zdrojů

Nejvíc elektřiny je v Česku z hnědého uhlí, má ho předběhnout jádro

ERÚ: Hrozí další solární boom, ministerstvo riziko ignoruje

Investice do obnovitelných zdrojů levná ropa nezastavila

Americký SunEdison plánuje stlačit náklady na výrobu solární elektřiny

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web