Trh s audioknihami v Česku roste, lidé je víc než dřív stahují

Trh s audioknihami v Česku roste. Letos se jich v tuzemsku prodá podle odhadu Svazu českých knihkupců a nakladatelů za 60 milionů korun, zhruba o desetinu víc než v loňském roce. Zvyšuje se také podíl knih prodaných nebo stažených v elektronických formátech, pořád ale převažují knihy namluvené na kompaktních discích.

ilustrační foto
27.11.2015 9:05   |  

„Počet vydávaných titulů se stále zvyšuje, ale i tak šíře nabídky audioknih stále silně zaostává za nabídkou knih papírových,“ uvedl svaz knihkupců ve Zprávě o českém knižním trhu 2014/2015. Na trhu je sice letos asi 3500 živých titulů mluveného slova, celkem ale v Česku v posledních dvou letech vycházelo kolem 18 tisíc knih za rok.

Podíl audioknih prodaných v elektronickém formátu se zvýšil na letošních zhruba 40 procent, loni to bylo 35 procent. Ještě před třemi lety ale kompaktní disky dominovaly a v e-formátu se prodala jen asi desetina zvukových knih, uvedl oborový svaz.

Internetový portál pro stahování a nákup audioknih Audiolibrix uvedl, že letos se proti loňsku dostupná délka mluvených knih zvýšila o pětinu. Zájemci o literaturu tak mají k dispozici více než 5700 hodin mluveného slova. Nejoblíbenějším žánrem jsou detektivky a thrillery, kterým dává přednost 26 procent posluchačů audioknih. Letos i v celkovém pořadí nejprodávanější je tak norský autor detektivek Jo Nesbo.

Střední generace fandí audioknihám

Listopadový průzkum portálu mezi 750 uživateli také ukázal, že největší část fanoušků audioknih patří k lidem mezi 35 a 44 lety. Víc než pětina posluchačů si zvukovou knihu pouští při odpočinku, s menším podílem následují domácí práce, řízení auta a poslech při cestování veřejnou dopravou.

Průzkum podle jeho autorů vyvrací mýty o tom, že lidé poslechem zpohodlní a zanevřou na četbu knih. Více než 42 procent uživatelů uvedlo, že díky audioknihám začalo číst více. Podobný podíl posluchačů čte i po objevení namluvených knih stejně jako dřív.

Firma Audiolibrix uvedla, že nejkratší audiokniha na trhu má 11 minut, nejdelší 63 hodin a 19 minut. Průměrná délka stovky nejprodávanějších zvukových knih je deset hodin. Nejlevnější je v Česku audiokniha za 39 korun, naopak nejdražší se nabízí za 1790 korun.


Čtěte také:

V Německu se rozhořel spor s Amazonem o audioknihy

Český rozhlas spustil Radiotéku. V akci nabízí audioknihy zdarma

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Slovácko se dočká nových elektrifikovaných tratí, vyjdou na pět miliard

Slovácko se dočká nových elektrifikovaných tratí, vyjdou na pět miliard

Stát připravuje elektrifikaci železničních tratí ze Starého Města přes Uherské Hradiště do Veselí nad Moravou, Bojkovic a Luhačovic. Cestování vlakem tak bude rychlejší a pro… více

Mobilní web