Trh s audioknihami v Česku roste, lidé je víc než dřív stahují

Trh s audioknihami v Česku roste. Letos se jich v tuzemsku prodá podle odhadu Svazu českých knihkupců a nakladatelů za 60 milionů korun, zhruba o desetinu víc než v loňském roce. Zvyšuje se také podíl knih prodaných nebo stažených v elektronických formátech, pořád ale převažují knihy namluvené na kompaktních discích.

ilustrační foto
27.11.2015 9:05   |  

„Počet vydávaných titulů se stále zvyšuje, ale i tak šíře nabídky audioknih stále silně zaostává za nabídkou knih papírových,“ uvedl svaz knihkupců ve Zprávě o českém knižním trhu 2014/2015. Na trhu je sice letos asi 3500 živých titulů mluveného slova, celkem ale v Česku v posledních dvou letech vycházelo kolem 18 tisíc knih za rok.

Podíl audioknih prodaných v elektronickém formátu se zvýšil na letošních zhruba 40 procent, loni to bylo 35 procent. Ještě před třemi lety ale kompaktní disky dominovaly a v e-formátu se prodala jen asi desetina zvukových knih, uvedl oborový svaz.

Internetový portál pro stahování a nákup audioknih Audiolibrix uvedl, že letos se proti loňsku dostupná délka mluvených knih zvýšila o pětinu. Zájemci o literaturu tak mají k dispozici více než 5700 hodin mluveného slova. Nejoblíbenějším žánrem jsou detektivky a thrillery, kterým dává přednost 26 procent posluchačů audioknih. Letos i v celkovém pořadí nejprodávanější je tak norský autor detektivek Jo Nesbo.

Střední generace fandí audioknihám

Listopadový průzkum portálu mezi 750 uživateli také ukázal, že největší část fanoušků audioknih patří k lidem mezi 35 a 44 lety. Víc než pětina posluchačů si zvukovou knihu pouští při odpočinku, s menším podílem následují domácí práce, řízení auta a poslech při cestování veřejnou dopravou.

Průzkum podle jeho autorů vyvrací mýty o tom, že lidé poslechem zpohodlní a zanevřou na četbu knih. Více než 42 procent uživatelů uvedlo, že díky audioknihám začalo číst více. Podobný podíl posluchačů čte i po objevení namluvených knih stejně jako dřív.

Firma Audiolibrix uvedla, že nejkratší audiokniha na trhu má 11 minut, nejdelší 63 hodin a 19 minut. Průměrná délka stovky nejprodávanějších zvukových knih je deset hodin. Nejlevnější je v Česku audiokniha za 39 korun, naopak nejdražší se nabízí za 1790 korun.


Čtěte také:

V Německu se rozhořel spor s Amazonem o audioknihy

Český rozhlas spustil Radiotéku. V akci nabízí audioknihy zdarma

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web