Továrna Tesly by mohla zlevnit baterie pro elektromobily na pětinu

Elektromobily by se mohly v blízké budoucnosti prodávat za stejnou cenu jako běžné vozy. K cíli má automobilky přiblížit obří továrna na baterie, kterou společně chystají Tesla Motors a Panasonic. Ambiciózní plán zní jasně - srazit cenu baterií na 100 dolarů za 1 kWh, tedy zhruba na pětinu současné ceny.

 Tesla Model S v továrně v kalifornském Fremontu
1.9.2014 11:35   |  

Továrna na baterie se začne stavět letos na zatím blíže nespecifikovaném místě – v úvahu připadá Kalifornie, Nevada, Arizona nebo Texas. Náklady na stavbu by se měly vyšplhat do výše čtyř až pěti miliard. Podle plánů by měla výroba v roce 2020 produkovat ročně 35 GWh bateriových článků a 50 GWh bateriových modulů. Továrna by měla zahájit provoz už v roce 2017.

Velkoobjemová výroba baterií výrazně srazí jejich cenu. V roce 2017 očekává Tesla snížení ceny až o 30 procent. Japonský partner Panasonic, firma s největšími zkušenostmi s výrobou li-ion baterií na světě, ale označuje cíl společníka za „příliš konzervativní“.

V budoucnu by tak baterie mohly cenově spadnout až na 100 dolarů za 1 kWh, což je dlouhodobý cíl Tesla Motors. „Bylo by zklamáním, kdybychom se nedostali na stodolarovou hranici do deseti let,“ uvedl šéf Tesly Elon Musk v nedávném rozhovoru.

Co to znamená pro výrobce elektromobilů? Například cena 24kWh baterie elektromobilu Nissan Leaf by spadla na 2400 dolarů, tedy necelých 50 tisíc korun. Elektromobily by tak v budoucnu mohly cenově konkurovat autům se spalovacím motorem.

Žádná nová technologie není třeba, tvrdí firmy

Snížení ceny baterie a dodržení časové harmonogramu navíc nevyžaduje žádný technologický průlom v konstrukci bateriových článků. „Pro realizaci těchto cílů nepotřebujeme nějaký zásadní průlom v oblasti chemie a vědy o materiálech,“ říká J. B. Straubel, technický ředitel firmy Tesla Motors. Podle něj obě firmy mají technologii už dobře zvládnutou.


Čtěte také:

První krok k továrně na baterie. Tesla podepsala dohodu s Panasonicem

Výrobce elektromobilů Tesla prodlužuje záruku na pohon

Tesla shání hackery, kteří prověří bezpečnost aut

Tesla kvůli investicím do vývoje aut prohloubila ztrátu

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web