Superpočítač Salomon začne v Ostravě fungovat do léta

Do konce července by měl být do plného provozu uveden superpočítač Salomon v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Hardwarové součásti superpočítače, který bude jedním ze sta nejvýkonnějších strojů na světě, se do centra začnou navážet v březnu.

Národního superpočítačové centrum IT4Innovations
4.1.2015 12:31   |  

Výroba, instalace a podpora superpočítače bude bez DPH stát téměř 275 milionů korun. Dodá ho americká společnost Silicon Graphics International. Celý projekt superpočítačového centra, které se nachází v areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, má hodnotu více než dvou miliard korun. Většinu zaplatí evropské dotace.

Podle harmonogramu by v dubnu měl být v budově centra dokončen datový sál. „Na květen je plánováno dokončení instalacesuperpočítače Salomon a provádění testů,“ uvedla mluvčí IT4Innovations Zuzana Koláriková.  

V červnu nebo červenci by měl být superpočítač Salomon uveden do plného provozu. Do srpna by do datového sálu měl být z kontejneru přemístěn superpočítač Anselm, což je menší část superpočítače, takzvaný malý cluster. Oba superpočítače by měly být v provozu v září. 

Superpočítač Anselm v Ostravě funguje od května 2013. Jeho výkon je srovnatelný s 3900 běžnými notebooky. Slouží už k výpočtům z různých oblastí, například z dopravy, nanotechnologií, hydrologie nebo vývoje nových léků. Hlavní stroj s výkonem petaflopové třídy převýší výkon Anselma téměř dvacetinásobně. 


Čtěte také:

Ostravský superpočítač se bude jmenovat Salomon. Po bankéři a šachtě

Hlavní superpočítač dodá do Ostravy americká firma SGI

V Ostravě otevřeli superpočítačové centrum

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web