Sonda Rosetta poslala snímky z nejtěsnějšího průletu kolem komety

Fotogalerie Evropská vesmírná agentura (ESA) zveřejnila šestnáct snímků komety Čurjumov-Gerasimenko, které pořídila sonda Rosetta v sobotu během nejtěsnějšího průletu nad povrchem komety. Nejvíce se Rosetta ke kometě přiblížila ve 13:41 SEČ na pouhých šest kilometrů, a to nad takzvanou Imhotepovou oblastí. Během neděle pak vědci stahovali fotografie.

  snímky komety Čurjumov-Gerasimenko, které odeslala sonda Rosetta, 16.2.2015 Dalších 5 fotografií v galerii
16.2.2015 16:10   |  

Fotografie zachycují kometu ze vzdálenosti 35 kilometrů, 12,6 kilometrů a nakonec až i 8,9 kilometrů. Podle vědců je přitom vzhledem k relativně dlouhé době uplynulé od pořízení prvního a čtvrtého snímku a s tím spojené rotaci komety a pohybu Rosetty v mezičase obtížné vytvořit zcela přesný obraz. Během průletu bylo Slunce v postavení přímo za Rosettou, snímky jsou tudíž velmi dobře osvětlené.

celou sadu snímků je možné stáhnout si zde

Rosetta se nyní pohybuje ve směru od komety, v úterý se dostane do vzdálenosti zhruba 255 kilometrů od jejího středu. Při dalších těsných průletech se sonda ke kometě přiblíží nanejvýš na deset kilometrů.

Loni v listopadu Rosetta po desetileté pouti vesmírem na kometu Čurjumov-Gerasimenko vypustila průzkumného robota Philae. Ten se ale teď kvůli nedostatku energie nachází ve stavu hibernace. Mise Rosetta patří mezi nejambicióznější projekty agentury ESA. Vědci jejím prostřednictvím chtějí poodhalit tajemství vzniku sluneční soustavy před 4,6 miliardy let.


Čtěte také:

Historický úspěch: Modul Philae přistál na kometě 67P, ale neukotvil se

Astronomové neztrácejí naději. Už v březnu by mohli oživit modul Philae

Sonda Philae vrtá na kometě. Spojení se Zemí ale vázne

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zadlužení největších ropných společností vzrostlo za rok o třetinu

Zadlužení největších ropných společností vzrostlo za rok o třetinu

Ropný byznys sužují nízké ceny ropy. Souhrnný čistý dluh 15 největších severoamerických a evropských ropných firem dosahoval na konci letošního března 383 miliard dolarů, uvedl… více

Komerční prezentace
Mobilní web