Solární panely jako povrch silnic? Máme funkční prototyp, tvrdí Američané

Video Solární panely, po kterých lze nejen chodit, ale také jezdit běžným automobilem. Funkční řešení představila společnost Solar Roadways, která se na crowdfundingovém serveru Indiegogo.com snaží vybrat milion dolarů potřebných k zahájení hromadné výroby svého vynálezu, jeho zdokonalení pro další aplikace a hlavně nastartování postupného vytlačení silničního asfaltu futuristickými fotovoltaickými panely.

panely pro solární "silnici"
12.5.2014 13:03   |  

Panely podle firmy vydrží provoz nákladních automobilů o váze až kolem 113 tun a nevadí jim třeba ani nepříznivě povětrnostní podmínky jako sníh či námraza – ty totiž samy dokážou rozpustit. Podle Scotta a Julie Brusawových, kteří za nápadem a aplikací technologií stojí, tento systém dokáže také přirozeně osvětlit vozovku a zdůraznit na ní třeba pruhy pomocí zabudovaných pětibarevných 128 LED zářivek.

Brusaw podle Indiegogo.com myslel i na další detaily – do jeho patentovaného systému, který pokládá za jeden ze základů budoucích „chytrých sítí“, lze zakomponovat běžné vedení internetového signálu či klasických elektrických rozvodů. Podle něj by tak v případě instalace jeho panelů mohly z okolí silnic zmizet i sloupy s dráty vysokého napětí či telekomunikační linkou. Součástí instalace by byl i systém odvodů srážkové vody přímo do městské kanalizace.

Futuristický elán Brusaw neutajil ani v projekci „blízké budoucnosti“ – v případě nasazení jeho „solární silnice“ počítá s vývojem indukčních technologií pro automobily. Vozy by tak jednoduše generovaly prostřednictvím panelů energii při běžné jízdě či parkování.


Čtěte také:

Solární technologie by mohly opět zlevnit. Místo křemíku vědci zkouší perovskit

Izraelcům čistí solární panely automatičtí roboti. Denně a bez vody

Solárníci vědí, jak obejít platby za likvidaci panelů

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Chovanec: Celníci by neměli vyšetřovat trestné činy, neumí to

Chovanec: Celníci by neměli vyšetřovat trestné činy, neumí to

Vyšetřování trestných činů musí zůstat u policie, míní ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Záměr ministra financí Andreje Babiše (ANO) na posílení pravomocí celníků považuje za… více

Mobilní web