Smartphone za čtyři dolary míří k zákazníkům, už nyní je projekt ztrátový | E15.cz

Smartphone za čtyři dolary míří k zákazníkům, už nyní je projekt ztrátový

Smartphone za čtyři dolary míří k zákazníkům, už nyní je projekt ztrátový
28. června 2016 • 14:33
Indický chytrý telefon Freedom 251 od značky Ringing Bells míří k prvním zákazníkům. Jeho únorové představená vyvolalo šok, společnost ho totiž prodává za pouhých 251 rupií (necelé čtyři dolary, asi 90 korun). Už teď však společnost ví, že na každém kusu prodělá.

Čtyřpalcový displej, fotoaparát s osmi megapixely, 1GB RAM, 8GB úložiště, slot na paměťové karty a operační systém Android 5.1. To celé za méně peněz, než vás bude stát dnešní večeře. I když se to na první pohled může jevit jako naprostá utopie a podvod, vše zatím nasvědčuje tomu, že telefony k zákazníkům do konce června skutečně dorazí.

A potvrzují to také slova ředitele společnosti Mohita Goela. Ten totiž přiznal, že bude telefony společnost prodávat pod cenou. „Už nyní víme, že na startup bude ztrátový, ale jsem šťastný, že se díky nízké ceně náš telefon dostane také do chudých částí Indie,“ řekl Goel pro Indian Express. Podle interních informací firma na každém telefonu prodělá asi 55 korun, což na první dodávce necelých 200 tisíc telefonů může být až 11 milionů korun.

I přesto se však Ringing Bells nebrání další výrobě, ačkoliv je pravděpodobné, že další série telefonů bude dražší. 251 rupií stál totiž telefon pouze během února, kdy firma přijímala první objednávky, za sníženou cenu se však prodala drtivá většina zařízení.

Projekt levného telefonu byl už od jeho prezentace provázen spoustou pochybností. Nejdříve se předpokládalo, že za nízkou cenu je telefon prodáván díky státním dotacím, tyto spekulace však vyvrátilo březnové policejní vyšetřování. Během něj vyšlo najevo, že Freedom 251 je ve skutečnosti čínský telefon Adcom Ikon 4. Ten se však prodává asi za 1300 korun, tedy cenu několikanásobně vyšší. Žádné podvodné jednání ale indická policie zatím neodhalila.

Autor: Michal Tomeš
 

businessinfo.cz

  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí
  • Neplatičů DPH v registru přibývá geometrickou řadou