Samořiditelná osobní doprava už i ve vzduchu: Číňané představili dron-taxi

Jestliže jste si mysleli, že drony ve městech mohou převážet jen poštovní zásilky, případně objednávky z fast-foodů, mýlili jste se. Čínská firma Ehang na veletrhu CES v Las Vegas totiž představila první dron na světě, který přepraví vás samotné.

 dron Ehang 184
7.1.2016 12:58   |  

Trend samořídících automobilů se tak rozšiřuje i do vzduchu. Čínský výrobce kvadrikoptér Ehang na CESu představil „osobní přepravní dron“ Ehang 184. Ten spíše připomíná klasickou hobby-kvadrikoptéru s kabinou jednosedadlového vrtulníku. Pasažér však prý nemusí mít pilotní licenci, zadá jen destinaci a pokyn ke vzletu a přistání, o zbytek se stará automat, který dokáže letět rychlostí až 100 kilometrů za hodinu.

Ehang 184 na veletrhu CES

Podle Číňanů se stroj dokáže ve vzduchu udržet při maximální zátěži skoro 23 minut a svoji baterii zvládne nabít za neuvěřitelné (a zatím neověřené) dvě hodiny. Oněch 23 minut letu je však vykoupeno limitovanou nosností: sto kilogramů. „Klasického“ Američana či Evropana tak unese horko-těžko.

Model 184 (jeden pasažér, osm vrtulí, čtyři ramena) je prý již připraven k masové produkci a Ehang tvrdí, že usilovně spolupracuje s leteckými regulátory na vývoji legislativy, která by mu co nejdříve umožnila uskutečnit první oficiální komerční let.


Čtěte také:

DHL zavádí drony do ostrého provozu. Dřív než Amazon nebo Google

Česko se učí využívat drony. Pomáhají zemědělcům i policistům

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web