Regulátor uvolní další frekvence pro mobilní sítě, využije televizní pásmo

Český telekomunikační úřad počítá s tím, že vyčlení další frekvence pro rychlé mobilní sítě. Uvolní pro ně pásmo 700 MHz, které v současnosti využívá digitální televizní vysílání.

Ilustrační foto
10.12.2013 19:16   |  

Pro podporu mobilních sítí by úřad mohl uvolnit také pásmo 1400 MHz využívané jako tzv. L pásmo pro digitální rozhlas. Počítá i s pásmy 2,3 a 3,7 GHz. Vyplývá to z návrhu strategie správy spektra, kterou úřad zveřejnil k veřejné konzultaci. Ta má trvat do ledna.

V souvislosti s uvolňováním frekvencí pro mobilní zařízení regulátor počítá i s refarmingem neboli výměnou kmitočtů mezi operátory v pásmu 900 MHz tak, aby získali větší souvislé bloky. Pásmo 900 MHz v současnosti slouží jako nosná frekvence pro hlasové služby GSM. Refarming by měl být do konce roku 2016.

Úřad zároveň počítá s přípravou na přechod digitálního televizního vysílání z DVB-T na efektivnější DVB-T2. To umožní vysílat více televizních programů ve vyšší kvalitě i ušetřit kmitočtové spektrum.

ČTÚ již pro rychlé mobilní sítě LTE použil frekvence v pásmu 800 MHz, které se uvolnily po přechodu z analogového na digitální televizní vysílání. Kmitočty spolu s frekvencemi v pásmech 1800 a 2600 MHz letos v aukci vydražily Vodafone, T-Mobile a Telefónica dohromady za 8,5 miliardy korun. Celkově je pro mobilní sítě v současnosti vyčleněný rozsah 790 MHz, v budoucnu by to mohlo být až 1200 MHz.


Čtěte také:

Rychlý internet mají v Česku jen necelá tři procenta lidí

Petr Koubský: Aukce kmitočtů nezměnila nic

Operátoři mají nesrozumitelné smlouvy. ČTÚ jim dá pokuty

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web