Řasy mají při výrobě biopaliv padesátinásobně vyšší efektivitu než sojové boby

Z řas lze vyrábět biopaliva, navíc produkují mnohem více zpracovatelné biomasy, než stávající tradiční plodiny. Jaký je však jejich potenciál v případě velkoprodukce a jak moc přesnou trefou do černého vlastně řasy v tomto byznysu jsou? Tým výzkumníků ze Státní univerzity v Utahu (USU) se zaměřil na toto upřesnění a z výsledků se nestačil divit.

pilotní řasová "farma" společnosti Solix BioSystems v Coloradu
27.5.2014 14:21   |  

Ve studiu analyzovali meteorologické údaje z téměř čtyř a půl tisíc lokalit po celém světě. Z dat jim vyšlo, že v průměru čtyři tisíce metrů čtverečných ploch, na nichž jsou řasy „pěstovány“, může ročně vyprodukovat přibližně 9,4 tisíce litrů biopaliv. Pro srovnání: sójové boby pěstované na stejné ploše vyprodukují přibližně 181 litrů biopaliva, kukuřice pak jen 68 litrů.

„Naším cílem nebylo shodit ze stolu existující literaturu o řasách a biopalivu, ale vytvořit měření reálných využitelných kapacit světové produkce biomasy z řas,“ řekl Jeff Moody z USU pro server Phys.org, který studii publikovanou v edici Proceedings of the National Academy of Sciences vedl.

řasy určené k produkci biopaliv na „farmě“

Vědci už několik let mluví o mořských řasách jako o spáse lidstva v kontextu s produkcí biopaliv a ukojení značného podílu světové energetické poptávky. Dosavadní odhady potenciálu řas se však v jednotlivých studiích od sebe významně lišily, případně postrádaly korelaci s lokálním podnebím.

Sójové boby či zmíněná kukuřice navíc potřebují ke svému růstu klasickou zemědělskou půdu, čímž zabírají místo ostatním plodinám. Řasy oproti tomu je možné pěstovat i na zemědělsky nevyužitelných místech. Jen v Číně, Kanadě, Brazílii a Spojených státech se tak prý nacházejí takovéto plochy, které by mohly v případě svého osazení řasami pokrýt až třetinu spotřeby paliv těchto zemí.

„Studie a z ní vyplývající statistiky tak mohou pomoci odůvodnit investice do technologií a infrastruktury spojených s výrobou biopaliv z řas,“ dodal Moody.


Čtěte také:

Europoslanci omezili klasická biopaliva ve prospěch mořských řas

Řepku a slunečnici vytlačí biopaliva druhé generace

Martin Kubů: Biopaliva druhé generace jsou zatím fikce

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web