Průlom: Přečtení lidského genomu vyjde na tisíc dolarů | E15.cz

Průlom: Přečtení lidského genomu vyjde na tisíc dolarů

Průlom: Přečtení lidského genomu vyjde na tisíc dolarů
Přístroj HiSeq X, který představila firma Illumina
• 
ZDROJ: Illumina
17. ledna 2014 • 13:43
Americká společnost Illumina se zapsala do historie. Jako první totiž představila zařízení, které dokáže kompletně přečíst lidský genom při zachování provozních nákladů pod tisíc dolarů. Dosavadní kompletní testy přitom vycházely v průměru na deset tisíc dolarů, vysoká cena tak představovala hlavní překážku pro veškeré vědecké výzkumy a pokusy.

„Bude to trhák,“ dodal pyšně při prezentaci přístroje s názvem HiSeq X šéf firmy Jay Flatley. Celý biotechnologický průmysl se totiž poslední dekádu snažil co nejvíce stlačit náklady na testování – začínal přitom na astronomické miliardě dolarů, takto významný cenový skok proto asi nikdo nečekal. HiSeq X přitom dokáže zpracovat až dvacet tisíc vzorků za rok.

Nízká cena testování hraje hlavní roli pro výzkumná zařízení a nemocnice, které již nyní doslova stojí frontu na HiSeq X, jehož pořizovací cena začíná na milionu dolarů. Prodáván bude v sériích po deseti takovýchto zařízeních. První kusy si přitom již objednal výzkumný institut Macrogen v Cambridge a Garvanův výzkumný institut v Sydney. Pro laboratorní podmínky je k dispozici i jeho menší mutace NextSeq500, která stojí „jenom“ čtvrt milionu dolarů.

Čím více kompletně rozklíčovaných genetických kódů budou mít lékaři k dispozici, tím snáze budou moci pochopit principy chování například rakoviny a mutace jednotlivých genů, které ji způsobují. To samozřejmě hraje významnou roli ve vývoji léčebných prostředků.

Genetická mapa nemocí odhaluje zajímavé vazby

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!