O slovenský objev neviditelného pláště má zájem americká NASA

Slovenští vědci pracují na vytvoření takzvaného pláště neviditelnosti, který by zcela dokázal ukrýt objekty před magnetickým polem. Získané poznatky plánují využít na simulaci podmínek v kosmu. Objev zaujal kolegy z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

 Fedor Gömöry z Elektrotechnického ústavu Slovenské akademie věd
19.1.2015 12:40   |  

Připravovaným pláštěm magnetické neviditelnosti chtějí vědci zkoumat vliv chybějícího magnetického pole na lidi a zvířata. „Na zemi působí magnetické pole na každého člověka, v kosmu nikoliv,“ poznamenal Fedor Gömöry z Elektrotechnického ústavu Slovenské akademie věd (SAV).

„Kolegové z NASA sledují dlouhodobější program, jak zemské magnetické pole ovlivňuje živé organismy. Potřebují to vědět proto, aby zjistil, co se může stát astronautům, které budou posílat na delší čas do vesmíru,“ vysvětlil webu Čas.sk. Se slovenskými vědci v současnosti spolupracuje doktorand z NASA Yoh Nagassaki, který je na Slovensku na tříměsíční stáži.

Neviditelné magnetické pole

Gömöry dodal, že jiné výzkumy odstínění magnetického pole se podle něj zaměřily například na využití těchto poznatků na snížení koroze železa při jeho použití ve stavebnictví.

„Mimo pláště je magnetické pole neviditelné. V principu se to dá udělat, ale ještě to není dokonalé. V realitě se nám to ještě nepodařilo - magnetické pole je blízké nule, ale zcela nulové není,“ řekl Gömöry o dosavadních výsledcích zkoumání, během kterého vědci dokázali snížit sílu magnetického pole deset milionů krát.

Magnetický plášť neviditelnosti sestává ze dvou vrstev, a to z feromagnetického a supravodivého materiálu, přičemž uvnitř ukrytý kovový předmět se stává neviditelným pro magnetické záření, jako například detektory kovů.

Ve zdravotnictví nefunguje

Malý plášť magnetické neviditelnosti o délce a průměru zhruba jeden centimetr tým vědců za účasti pracovníků SAV otestoval už v minulosti, původní odhady o jeho využití ve zdravotnictví se podle Gömöryho ale nepotvrdily. Vědci dříve zmiňovali, že objev by mohl pomoci pacientům s kardiostimulátorem, kteří potřebují podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí. Gömöry nyní uvedl, že pro tyto případy existuje levnější způsob ochrany.


Čtěte také:

Americká sekce ISS byla evakuována, možná kvůli úniku čpavku

NASA chystá nové vozítko na Mars, bude pátrat po stopách života

Autor: pav, čtk

Komentáře

Čtěte také

Finanční správa zřejmě bude moci prověřovat výši majetku poplatníků

Finanční správa zřejmě bude moci prověřovat výši majetku poplatníků

Při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy by byl vyšší než sedm milionů korun, finanční správa by ho mohla vyzvat k prokázání původu majetku… více

Komerční prezentace
Mobilní web