NSA prý vyvíjí kvantový počítač, který prolomí všechny počítačové šifry

Nový dokument od Edwarda Snowdena, který zveřejnil list The Washington Post, tentokrát nepopisuje další odposlouchávací zařízení kdesi na páteřní internetové lince mezi Amerikou a Evropou, ale velmi stručně se v něm píše o jakémsi výzkumném projektu kvantových technologií.

Edward Snowden v Moskvě
4.1.2014 18:18   |  

Podle Washington Post se jedná o výzkumný program, do kterého americký bezpečnostní úřad NSA investoval bezmála 80 milionů dolarů. Výzkum prý probíhá na Marylandské univerzitě a má za úkol vyvinout kvantový počítač a software, který by dokázal prolomit prakticky jakoukoliv současnou šifru a bezpečnostní technologii používanou v bankovnictví, či šifrování na internetu.

Tyto technologie jsou považované za relativně bezpečné, ale jejich bezpečnost se odvíjí od stavu současné výpočetní techniky. Od kvantových počítačů si však mnozí slibují ohromnou výpočetní rychlost a to zvláště u matematických úloh, kde lze ve velké míře použít pokročilý paralelismus.

Odborníci však mírní vášně a listu The Washington Post připomínají, že skutečný a v praxi použitelný kvantový počítač, který by zpracovával komplikované a hlavně praktické softwarové programy, zatím ještě neexistuje. O jeho vývoj přitom neusilují pouze tajné agentury, ale inženýrské týmy po celém světě včetně společností jako Google.

Zdroj: Živě.cz


O Edwardu Snowdenovi čtěte více :

Snowden: Moje mise je u konce, vyhrál jsem

Špioni ohrožují svobodu slova, tvrdí Snowden

Němci proberou se Snowdenem americké špehování, Kreml nic nenamítá


Autor: Jakub Čížek, Živě.cz

Komentáře

Čtěte také

Eurokomisařka Bieńkowská vyzvala Volkswagen k odškodnění zákazníků v Evropě

Eurokomisařka Bieńkowská vyzvala Volkswagen k odškodnění zákazníků v Evropě

Eurokomisařka pro vnitřní trh Elžbieta Bieńkowská dnes vyzvala německý automobilový koncern Volkswagen, aby za skandál kolem manipulací s emisemi naftových vozů odškodnil rovněž… více

Komerční prezentace
Mobilní web