NASA si bude hrát s ohněm ve stavu beztíže. Podpálí loď Cygnus

Video Pokud se má lidstvo někdy v budoucnu úspěšně rozšířit po Sluneční soustavě a ještě dál, bude muset překonat mnoho překážek a být připraveno na nejrůznější situace. Americký NASA má za tímto účelem v běhu několik různorodých projektů od snah o recyklace fekálií po pokusy s dlouhodobým ležením. Vesmírní inženýři nyní dostali zelenou k provedení dalšího "exotického" bádání v oblasti bezpečnosti cestování vesmírem: smí podpálit jeden z vesmírných modulů.

 ilustrační foto
17.3.2016 17:10   |  

„Potřebujeme porozumět tomu, jak se oheň ve stavu beztíže chová, jak se šíří. V příštích letech nás čeká mnoho takových experimentů,“ uvedl Gary Ruff, který celý projekt dostal na povel. Dosavadní pokusy podle něj nebyly „dostatečně velké na to, aby z nich vzešly prokazatelné výsledky a postupy pro případ reálného stavu ohrožení ohněm ve stavu beztíže“.

Projekt nese oficiální název „Spacecraft Fire Experiment“ či Saffire-I a inženýři během něj podpálí orbitální kapsli lodi Cygnus. V Kapsli bude namontována řada senzorů a kamer, které budou monitorovat dění před plným rozšířením ohně, jež bude založen samozřejmě na dálku. Podle odhadů by fáze před plným rozšířením požáru mohla trvat ani ne dvacet minut. Tým pracující na projektu doufá, že po „dohoření“ bude schopen celou kapsli důkladně prozkoumat.

Dokument o pokusech s ohněm ve stavu bez tíže

„Uplynuly dekády výzkumu hoření ve stavu beztíže, ale jen minimum experimentů bylo zaměřených na sledování procesu hoření celého modulu,“ vysvětlili inženýři. NASA doufá, že výsledky pokusů umožní vypracovat nové postupy a metody, jak spontánnímu zažehnutí ve stavu beztíže jednak zabránit a jednak jak postupovat v případě většího rozšíření požáru.

Poznatky by mohly přispět ke vzniku nových hasicích systémů a metod nejen na palubě vesmírných lodí, ale také ponorek, letadel či hlubinných dolů. NASA plánuje celkem tři „ohnivé“ lety.


Čtěte také:

Z mísy na talíř. NASA heldá nové způsoby recyklace

Astronauti na ISS si hrají s ohnivou vodou. Doslova

Netradiční pokus: NASA hledá adepty na ležení

Made in Space: Posádka ISS poprvé zprovoznila 3D tiskárnu

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web