NASA postupně skládá nový modul Orion pro misi k Měsíci

NASA v minulém týdnu vyslal do akce jedno ze svých unikátních letadel: obrovský nákladní stroj přezdívaný The Super Guppy. Letoun nenesl nic důležitějšího, než nově zkonstruovaný posádkový modul vesmírné loni Orion, který by se měl někdy v roce 2018 (pokud vše půjde podle plánu) stát součástí mise Exploration Mission 1 (EM-1), prvního společného letu modulu Orion a rakety SLS k Měsíci.

nový posádkový modul lodi Orion
7.2.2016 14:51   |  

Let EM-1 sice nebude pilotovaný, modul přesto musí projít testy a splnit veškeré náležitosti, jako by posádku doopravdy nesl.

Posádkový modul dali dohromady inženýři ve výrobní centrále Michound Assembly Facility (MAF) v New Orleans celkem ze sedmi samostatných částí. Zařízení nyní čekají v Kennedyho vesmírném středisku rozsáhlé strukturální testy, technici jej pak postupně začnou integrovat s dalšími komponenty lodi, mezi něž patří například již loni představený největší tepelný štít v historii, který na Floridu dopravil rovněž Super Guppy.

Čtyřčlenná posádka obsluhující Super Guppy bude mít v příštích měsících hodně „práce“ – v MAF totiž vyrábí také jednotlivé stupně rakety SLS, které bude nutné přesunout na Floridský kosmodrom.

Legenda jménem Super Guppy

The Super Guppy při vykládce posádkového modulu lodi Orion

Plným názvem Aero Spacelines Super Guppy je unikátní přepravní letadlo, jehož první kus vzlétl už v roce 1965. Od té doby bylo vyrobeno pouhých pět kusů ve dvou variantách. Stroj v barvách NASA s turbovrtulovými motory je posledním ve službě, zbylé letouny jsou zakonzervovány na různých letištích světa (v USA, po jednom pak ve Velké Británii, Francii a Německu, kde dříve sloužily v barvách společnosti Airbus).

Stroj ve variantě SGT, kterou používá NASA, unese náklad o váze 24,7 tuny a rozměrech 7,6 m x 7,6 m x 33,8 m. NASA „Super Guppyho“ používá pro transport částí vesmírných lodí, stejně tak raketových motorů a podpůrné techniky.


Čtěte také:

Úspěch: Modul Orion se bezpečně vrátil na Zemi

NASA otestovala motory pro první cestu na Mars

NASA: Hlavní cíl misí na Mars? Nezávislost posádek na Zemi

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci v loňském roce objevili jen 2,7 miliard barelů nových zásob konvenční ropy, což je nejnižší údaj od roku 1947. Údaj za loňský rok rovněž představuje pouhou desetinu… více

Mobilní web