Na zastávkách pražské MHD bude Wi-Fi s přístupem k internetu

Na pražských zastávkách MHD bude v budoucnu možné se připojit k internetu prostřednictvím Wi-Fi. Společnost JCDecaux, která pražský mobiliář provozuje, nyní připojení testuje na deseti místech a chce jej rozšířit až na 400 zastávek. Potvrdil to ředitel české pobočky firmy Pavel Slabý a Tomáš Tenzer, který má ve firmě na starosti tuto problematiku. K zavedení wi-fi musí dát souhlas magistrát. Praha má s firmou smlouvu na mobiliář do roku 2021.

ilustrační foto, zastávka pražské MHD
27.1.2016 14:04   |  

„Na projektu pracujeme již několik měsíců, čekáme jen na souhlas z magistrátu. Projekt financujeme z vlastních zdrojů,“ řekl Slabý. Souhlas města by prý měl být pouze formalitou.

V současné době wi-fi testuje na desítce zastávek, mezi nimi jsou například Budějovická, Anděl, Florenc, Želivského nebo Náměstí Míru. Denně firma zaznamená 200 až 600 připojení. „Což je hodně, když vezmete v potaz, že o tom lidé oficiálně nebyli informováni,“ řekl Tomáš Tenzer z JCDecaux. Připojení má dosah asi 20 až 25 metrů od zastávky.

… čekáme jen na souhlas z magistrátu. Projekt financujeme z vlastních zdrojů

Pokud bude s projektem Praha souhlasit, v první fázi by se do dvou měsíců od rozhodnutí měla wi-fi rozšířit na stovku zastávek. V následujících několika měsících by pak mohla být až na 400 zastávkách. „Nelze ji dát na všechny, některé z nich totiž nemají připojení k elektrické energii čtyřiadvacet hodin,“ řekl Tenzer. Firma v centru Prahy nyní spravuje 600 zastávek s reklamou a dalších 300 bez reklamy, dále 1500 metrů reklamního zábradlí a 20 veřejných toalet. Na starosti má i jejich údržbu a úklid. Ročně platí městu deset milionů korun.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) již delší dobu mluví o možnosti rozvázání smlouvy s francouzskou firmou. Smlouva je pro město prý nevýhodná. Primátorka chce navíc vypsat architektonickou soutěž na novou podobu zastávek. JCDecaux nevýhodnost smlouvy odmítá. „Nikdo nám neřekl v čem, navíc město s námi nekomunikuje,“ řekl Slabý.


Čtěte také:

Pražská MHD v roce 2016: Autobusy do tunelu a spojení s Kladenskem

Dvojnásobek: Levnější roční kupon pražské MHD si koupilo 163 tisíc lidí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web