Na planetce Ceres je zmrzlá voda, potvrdila sonda Dawn

Americká vesmírná sonda Dawn objevila na planetce Ceres v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem led. Po prozkoumání snímků sondy o tom informovali vědci Ústavu Maxe Plancka v německém Göttingenu. Sondu Dawn vypustil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v roce 2007 a experti z Planckova ústavu pro výzkum sluneční soustavy se na realizaci projektu od počátku podílejí: vyvinuli, financovali a spravují kamerový systém sondy a jejich úkolem je i vyhodnocení obrazových materiálů.

 umělecké ztvárnění sondy Dawn u planetky Ceres
12.1.2016 18:14   |  

Sonda Dawn dosáhla loni v prosinci vzdálenosti pouhých 385 kilometrů od planetky pojmenované po římské bohyni plodnosti a od té doby na Zemi posílá velmi ostré snímky. Pozorovat na nich podle göttingenských vědců lze mimo jiné krajinu plnou kráterů, která vznikla pravděpodobně dopady jiných menších planetek.

Pozorováním snímků kráterů vědci rovněž potvrdili dřívější teorie, že se na některých místech v nepatrné hloubce pod povrchem planetky Ceres nachází led. Zmrzlá voda prý obsahuje různé rozpuštěné soli, podobně jako v případě pozemských moří.

Úkolem sondy Dawn je poskytnout vědcům na Zemi cenné informace o dvou objektech hlavního pásu asteroidů naší sluneční soustavy, a tím také o formování celé soustavy. První část programu sonda splnila, když od července 2011 do září 2012 kroužila kolem planetky Vesta. Výzkum na oběžné dráze planetky Ceres sonda zahájila loni na jaře a pokračovat by v něm měla přinejmenším do konce letošního června.

Ceres má v průměru 950 kilometrů a je největším tělesem v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Od Země je tato planetka vzdálená asi pět miliard kilometrů.


Čtěte také:

NASA: Na Marsu je tekoucí voda a možná i život

NASA našla novou Zemi. Objev prý naznačuje, že ve vesmíru nejsme sami

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web