Mexický miliardář Slim ovládne Telekom Austria

Telekomunikační skupina America Móvil, jíž vlastní mexický magnát Carlos Slim, koupí za miliardu dolarů, zhruba 20 miliard korun, většinový podíl v rakouské společnosti Telekom Austria. Slim tak získává v rakouském operátorovi základnu pro další expanzi na evropském telekomunikačním trhu.

Carlos Slim Helú
15.7.2014 8:49   |  

Slim, který se v žebříčcích nejbohatších lidí světa střídá v posledních letech na prvním místě se zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem, od roku 2012 navýšil svůj podíl v Telekom Austria na 27 procent.

V dubnu se America Móvil dohodla s rakouským státním holdingem ÖIAG, že od něj koupí většinu akcií podniku a převezme kontrolu nad jeho provozním řízením. ÖIAG vlastní v bývalém státním telefonním monopolu 28 procent a ponechá si právo na jmenování generálního ředitele a předsedy představenstva.

America Móvil nyní koupí dalších 23,47 procenta akcií Telekom Austria po 7,15 eura, a získá tak 50,8 procenta. Nákup vyjde Slima na 743 milionů eur, asi 210,4 miliardy korun. Získání kontroly nad rakouským telekomem je prvním úspěšnou akvizicí America Móvil v Evropě. V roce 2013 se společnost bezvýsledně pokoušela převzít nizozemského operátora KPN.

Perspektivní Evropa

Telekom Austria působí kromě Rakouska v Bělorusku, Bulharsku, Chorvatsku, Srbsku, Makedonii a Slovinsku, a Slim jej tak bude moci využít jako základny k průnikům na další evropské trhy. Magnát minulý týden agentuře Reuters řekl, že region střední a východní Evropy nabízí hodně příležitostí. Slim se snaží rozšířit své podnikání z Latinské Ameriky, kde čelí rostoucímu tlaku regulátorů.

Na konci loňského roku měl Telekom Austria 2,6 milionu uživatelů pevných linek a přes 20 milionů zákazníků mobilních sítí. Jeho loňské tržby dosáhly 4,2 miliardy eur.


Čtěte více:

Miliardář Carlos Slim se chce vyhnout regulaci, rozdělí své impérium

Miliardář Slim expanduje v Evropě. Ovládl rakouský Telekom Austria

Carlos Slim podporuje konkurenta Instagramu


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Německá kancléřka Angela Merkelová nemohla během čtvrteční návštěvy Prahy předpokládat, že získá Česko na svou stranu v oblasti migrace. V reakci na ohlasy německých médií to dnes… více

Mobilní web