Lebka může fungovat stejně jako otisky prstů | E15.cz

Lebka může fungovat stejně jako otisky prstů

Lebka může fungovat stejně jako otisky prstů
Lebka, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com
2. května 2016 • 08:54
S nositelnými technologiemi typu Google Glass či brýlí pro virtuální realitu vyvstává otázka, jak identifikovat oprávněného uživatele. Odpověď překvapuje: podle zvuků z lebky.

Novou biometrickou metodu identifikace vyvinuli výzkumníci z University of Stuttgart, Saarland University a Institutu informatiky Maxe Plancka. Náhlavní zařízení typu chytrých brýlí by podle nich mělo obsahovat reproduktor, který do hlavy nositele vysílá slabý signál v podobě takzvaného bílého šumu.

Ten se po odrazech v lebce deformuje, což snímá mikrofon. Pak už jen stačí záznam porovnat s dříve nahraným zvukovým podpisem z lebky majitele a v případě shody zařízení odemknout.

Identifikace lebkyIdentifikace lebkyAutor: E15

Němci metodu představili v rané fázi, kdy experimentovali s identifikací deseti osob, jež si nasazovaly a sundávaly upravené Google Glass. Po stovkách pokusů dospěli k ohromující přesnosti identifikace 97 procent, což je na tak mladou technologii velmi slibný výsledek.

Odborníci teď ladí postup snímání zvukového odrazu, neboť dosud pracovali v tichých komorách bez hluku pozadí. Pozornost musí zaměřit také na samotný ultrazvukový signál pouštěný do hlavy uživatele, který některým jedincům může vadit.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Mohlo by vás zajímat