Kolik dat lze pořídit za stejné peníze? Pro Česko dopadá srovnání tragicky | E15.cz
Přejít do staré verze E15

Kolik dat lze pořídit za stejné peníze? Pro Česko dopadá srovnání tragicky

Kolik dat lze pořídit za stejné peníze? Pro Česko dopadá srovnání tragicky
2. srpna 2016 • 20:22
Před dvěma týdny vydala Evropská komise studii mapující mobilní internet. Vyplynulo z ní, že v Česku se za mobilní internet platí dvojnásobek evropského průměru. Dnes pro vás máme další graf a znovu to nebude hezký pohled. Digital Fuel Monitor mapuje mobilní internet v EU a zemích OECD – celkem 41 zemí, 139 síťových operátorů, 50 virtuálních operátorů a 1 541 tarifů.

Kolik mobilního internetu lze koupit za 35 eur (asi 950 korun)? Ve Finsku, které je v telekomunikacích dlouhodobě na špičce, je to cena tarifu, který je neomezený i co do objemu přenesených dat. Průměrný Fin spotřebuje 10 GB. Také v Česku je za 35 eur neomezený tarif. Ve skutečnosti stojí u všech třech operátorů stejných 749 korun, ale je v něm pouze 1,5 GB dat (v grafu je uvedeno 2,5 GB, analytik patrně přikoupil některý z balíčků).

Mobilní dataMobilní dataAutor: MobilMania.cz
V Belgii máte za stejné peníze dvakrát více dat, v Nizozemí desetkrát více a Finové surfují neomezeně. Na druhou stranu v USA a na Slovensku dostanete ještě méně

Proč jsou u nás data drahá a operátoři s nimi šetří? Je to jednoduché – investovali do LTE sítí a teď chtějí své peníze zpět. Ale to není odpověď, vždyť ani v jiných zemích nebyly nové sítě zadarmo. Jedním z problémů je chybějící konkurence – operátoři drží stejné ceny a radují se ze stoupající křivky spotřeby mobilních dat.

Mobilní dataMobilní dataAutor: MobilMania.cz
Jak si ČR stojí v cenovém žebříčku datových balíčků s FUP 20 GB? Hledejte až napravo mezi zeměmi, ve kterých se takový balíček nedá koupit.

A situaci nezachrání ani virtuální operátoři, vždyť data kupují od těch síťových. Regulátor (Český telekomunikační úřad) se snaží situaci řešit, ale stále bohužel zůstává jen u snahy.

Článek vyšel na webu MobilMania.cz

Autor: Mobilmania.cz, Filip Kůžel
 

businessinfo.cz

  • Česká firma vyvinula unikátní metodu, která pomáhá rozkládat plasty. Uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí
  • Neplatičů DPH v registru přibývá geometrickou řadou
Přejít do staré verze E15