Hyperloop prý může fungovat. Futuristické dopravy se chytli nadšenci

Fotogalerie Futuristický dopravní systém Hyperloop, se kterým přišel Elon Musk (Tesla Motors a SpaceX), by mohl vzniknout do deseti let. Shodl se na tom tým expertů, který se nyní snaží zodpovědět základní otázky okolo projektu. Náklady na první zamýšlenou linku mezi Los Angeles a San Franciskem odhadují vědci na 16 miliard dolarů.

 Hyperloop podle JumpStartFund Dalších 5 fotografií v galerii
25.12.2014 15:50   |  

Je tomu už více než rok, co excentrický miliardář a vizionář Elon Musk představil svůj návrh na unikátní magnetickou rychlodráhu Hyperloop. Současně ale tehdy prohlásil, že sám nemá čas se projektu věnovat a že bude rád, když se ho ujmou jiní. To se nakonec také stalo.

Myšlenky na rychlodráhu se „chytil“ kalifornský start-up JumpStartFund, respektive jeho „součást“ nazvaná Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Zde se pod šéfem Dirkem Ahlbornem sešlo na sto inženýrů a vědců z celého světa. Na projektu pracují dobrovolně ve volném čase, jde například o zaměstnance NASA, Boeingu, Airbusu, Cisco, Yahoo nebo SpaceX. Zapojili se také studenti z Kalifornské univerzity.

Výsledkem jejich dosavadní práce je 76 stran dlouhá zpráva, která se snaží smazat největší otazníky okolo celého projektu. V dokumentu řeší především úvodní trasu ze San Franciska do Los Angeles, jejíž náklady odhadují na 16 miliard dolarů.

Experti ovšem předkládají i další možné trasy, které mají v budoucnu šanci: New York - Washington D.C., Atlanta - Nashville, Las Vegas a Phoenix nebo Miami - Orlando.

Nyní se projekt posouvá do další fáze. Jak uvedl Ahlborn, zpráva technické proveditelnosti by měla být hotová během roku 2015. Pak přijde čas na první prototypy a především získání prostředků, uvedl pro server Wired.com.

Muskův projekt
Excentrický miliardář Musk představil projekt superrychlé meziměstské dopravy loni v létě. Systém Hyperloop - ne nepodobný způsobu cestování v animovaném seriálu Futurama - měl mít podle původních plánů solární pohon a moduly s cestujícími se v něm měly pohybovat ve dvou trubicích po nadzemní dráze.
Hyperloop čili hypersmyčka má podle Muska přepravovat lidi ale i automobily v hliníkových kapslích s až 28 místy uvnitř dvou ocelových potrubí. Musk na svém blogu přirovnal podobu systému k brokovnici, jejíž dvě hlavně na každém konci dráhy uzavřou smyčku.

Čtěte také:

600 kilometrů ujedete za půl hodiny, říká o revolučním dopravním systému vizionář Elon Musk

Muskův Hyperloop vzbudil nadšení i pochybnosti

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů aktualizováno

Ucpané středoevropské dálnice vyžadují dnes od časného rána od řidičů silné nervy. Na tranzitních cestách přes Rakousko do Slovinska, ale i na trasách mezi Rakouskem a Bavorskem… více

Mobilní web