Google předvedl auto, které jezdí samo. Firma chystá sériovou výrobu

Video Internetový gigant Google představil vlastní plně automatizované automobily bez volantu, plynu nebo brzd. Zatím jde o prototypy a firma jich chce ve spolupráci s partnery z automobilového průmyslu vyrobit v dohledné době až dvě stovky kusů. Oznámil to spoluzakladatel společnosti Sergey Brin.

 Google Self Driving Car
28.5.2014 12:27   |  

Google to s plně automatizovanými vozy myslí vážně. Doposud své technologie pro jízdu bez řidiče testoval pouze v modelech tradičních automobilek, například ve vozech Toyota Prius nebo Lexus RX. Nyní představil malý elektrický vůz, který by si měl poradit úplně bez řidiče. Vozítko pro dva cestující vypadá jako kříženec mezi minivozem Smart od Daimleru a „broukem“ od Volkswagenu popřípadě Fiatem 500. Je vybaven pouze tlačítky pro rozjezd a zastavení a řízení obstarávají senzory a počítač.

Společnost doufá, že její vozy budou během několika let dostupné v řadě amerických měst. Podle Brina by mohly fungovat v rámci firemní internetové taxislužby a později by se z nich mohl stát propojený dopravní systém. Na druhou stranu je patrné, že do ostrého provozu se tento vůz zatím ještě vydat nemůže. Auto by zřejmě neprošlo bezpečnostními testy, a to nemluvě o minimální výbavě.

Vozy Googlu mohou zatím jezdit rychlostí maximálně 40 kilometrů v hodině. Podle Brina však není žádný důvod, aby se nemohly pohybovat mnohem rychleji, jakmile se prověří, že jsou bezpečné.

„Doufáme, že během několika let překonáme svá vlastní měřítka bezpečnosti, která požadují, aby to bylo bezpečnější než člověk za volantem,“ řekl Brin pode agentury Reuters. Vyjádřil naději, že testování automobilů bez řidiče bude brzy povoleno na veřejných komunikacích v celých USA a v budoucnu v zahraničí. Zatím tyto zkoušky povoluje jen několik amerických států.


Čtěte také:

Google vyvíjí vlastní samořiditelné auto

Google plánuje zahraniční akvizice až za 30 miliard dolarů

České internetové firmy se postavily proti praktikám Googlu

Google pohřbil "stroj na inovace", díky němuž vznikl Gmail

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Bezpečnost v Evropě je ohrožena, pokud Rusko a Západ nevyjednají nová opatření na kontrolu zbrojení. Prohlásil to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který chce o… více

Mobilní web