Google krotí účty za elektřinu, pomáhá mu v tom umělá inteligence | E15.cz

Google krotí účty za elektřinu, pomáhá mu v tom umělá inteligence

Google krotí účty za elektřinu, pomáhá mu v tom umělá inteligence

mit

Americká technologická společnost Google se pochlubila jedinečným úspěchem. Pomocí počítačů a startupu firmy DeepMind dokázala zvýšit efektivitu svých zařízení a tím snížit spotřebu elektřiny. A ne nijak málo, údajně až o 15 procent.

Servery, které jsou srdcem celého internetu, spotřebovávají obrovské množství energie. Dokonce takové, že mohou za padesátinu celosvětové produkce skleníkových plynů, které hrají zásadní roli v globálním oteplování. A právě takových serverů vlastní gigant Google po celém světě nejvíce.

Celá společnost spotřebovává 0,01 procenta celosvětové produkce elektrické energie, jakékoliv snížení konzumace proudu tak znamená značnou finanční úsporu.

I to byl důvod, proč firma v roce 2014 koupila za 650 milionů dolarů (necelých šest miliard korun) startup DeepMind. Ten se zabývá umělou inteligencí, učením strojů a pokročilými algoritmy. A v případě přenechání správy datových center strojům jde o ideální příležitost.

Google prý stále pracuje na vlastních hybridních brýlí pro rozšířenou i virtuální realitu

DeepMind se zabýval především správou chladících jednotek jednotlivých serverů. Zlepšení efektivity dosáhl tím, že postupně rozpoznal, v jaké chvíli budou servery zatíženy miliony uživatelů, a kdy méně, tudíž nemá význam je nadbytečně ochlazovat. Díky tomu se spotřeba energie chladícími technologiemi snížila o čtyřicet procent, celkově pak o patnáct.

Tento testovací provoz začal již před dvěma lety, kdy Google program aplikoval na minimálním množství svých zařízení. Nyní už však osvědčený systém spravuje nejméně desetinu datových center a koncem roku by se měl rozšířit i do zbylých.

„Jsme teprve na začátku, možností pro úsporu energie v datových centrech je ještě spousta. Zároveň je úžasné, že se náš systém dá aplikovat na celou škálu různých zařízení, ne pouze datová centra,“ dodal Suleyman.

Autor: mit
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!