Fyzici odvolali objev gravitačních vln, důkazu velkého třesku

Vědci, kteří loni vzbudili obrovskou pozornost senzačně znějícím objevem důkazů podporujících teorii velkého třesku o vzniku vesmíru, svoje závěry odvolali. Američtí astronomové v nové studii přiznali, že udělali chybu, když svá pozorování interpretovali jako objev gravitačních vln. Z omylu je usvědčila nová data.

 ilustrační foto
31.1.2015 7:35   |  

Informaci přinesl server BBC. O objevu gravitačních vln se mluvilo jako o nalezení „svatého grálu astronomie“ - jejich existenci totiž předpovídal Albert Einstein ve své všeobecné teorii relativity.

Astronomové důkazy o gravitačních vlnách hledali desítky let nejen kvůli potvrzení teorie relativity, která zahájila moderní éru výzkumu původu a vývoje vesmíru, ale i kvůli hypotéze vesmírné inflace z 80. let. Podle ní po velkém třesku před asi 13,8 miliardami let následovala ve zlomku vteřiny prudká expanze vesmíru, provázená vlnami gravitační energie. Od svého vzniku se vesmír podle této hypotézy dále rozpíná a gravitační vlny by to s konečnou platností dokázaly.

Byl to omyl

Právě proto se loni v březnu kolem článku, v němž vědci referovali o svém objevu založeném na datech z radioteleskop BICEP na jižním pólu, strhl takový poprask. Už krátce poté však vyjádřili jisté pochybnosti kolegové autorů a v létě připustil možný omyl i původní vědecký tým.

Teleskop BICEP detekuje mikrovlnné záření kosmického pozadí, které prostupuje celý vesmír a je zřejmě reliktem z období krátce po velkém třesku. Podle teorie inflace by gravitační vlny na tomto záření zanechaly stopy, jakési spirálovité vzory, které američtí vědci identifikovali. Zásadní rozpor ale vznikl kolem toho, zda ony spirálovité vzory nemohou být výsledkem působení kosmického prachu.

Ke zpochybnění původní teorie přispěli odborníci z Evropské vesmírné agentury, kteří tvrzení o gravitačních vlnách zkoumali za pomoci dat z Planckova teleskopu. „Je to zklamání. Je to jako zjistit, že Santa Claus neexistuje. Ale je důležité znát pravdu,“ připustil jeden ze členů amerického týmu, Brian Keating.


Čtěte také:

L. M. Krauss: Realita je zajímavější než nesmysly, kterým říkáme víra

Jak vznikl život na Zemi? Odpověď našli brněnští vědci

Autor: čtk, msc

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web