Firemní data kradou hlavně zaměstnanci. Zabezpečení je špatné | E15.cz

Firemní data kradou hlavně zaměstnanci. Zabezpečení je špatné

Firemní data kradou hlavně zaměstnanci. Zabezpečení je špatné
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Photosteve101, Flickr, Creative Commons

ČTK

Přibližně 95 procent všech úniků firemních dat v Česku mají na svědomí zaměstnanci firem, přičemž ve víc než 70 procentech případů jde o úmyslné odcizení podnikových informací. Vyplývá to z průzkumu Unie středních a malých podniků a společnosti Safetica.

Zkušenost se ztrátou dat mělo 43 procent dotázaných společností. Zhruba 44 procent tuzemských firem není s úrovní zabezpečení svých dat spokojeno, ale tři čtvrtiny z nich neplánují žádné kroky ke zlepšení ochrany.

Jednou z největších výzev v oblasti informačních technologií je ochrana citlivých dat, jako jsou například údaje o zákaznících. V tomto ohledu je nejslabším článkem právě zaměstnanec. Situaci neulehčuje používání soukromých zařízení v práci a ani skutečnost, že data mohou být lehce nahrána do přenosných zařízení nebo sdílena na sociálních sítích.

„Česká republika je v porovnání se zeměmi západní Evropy v ohledu ochrany dat o krok pozadu. Evropské firmy si již uvědomily, že ochrana citlivých informací je pro ně stejně důležitá jako ochrana před hackerskými útoky a v posledních letech se snaží tento handicap dohnat. U nás jsme tento trend zatím nezaznamenali,“ uvedl provozní ředitel Safetiky Jakub Mahdal.

České společnosti si často neuvědomují, že ztráta dat je může stát peníze i reputaci. Více než 60 procent firem nemá přehled, co se daty děje, kdo k nim přistupuje a jak s nimi zachází.

Firmy riskují: Citlivá data posílají jako na pohlednici

Zaměstnanci jsou pro firemní data stále větší hrozbou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!