Existuje nemoc z větrníků? Australané opět financují kontroverzní výzkum

Australské úřady nedávno schválily grant v celkové výši zhruba padesáti milionů korun na zjištění toho, zda jsou lidé žijící v blízkosti větrných více ohroženi motolicemi, bolestmi hlavy, nespavostí či podrážděností. Takovému vlivu větrných elektráren na lidské tělo se říká ‚syndrom větrných turbín‘ (SVT) a podle několika studií z posledních let de-facto neexistuje. Australské úřady jsou však přesvědčeny, že je potřeba to ještě jednou prověřit.

ilustrační foto
25.3.2016 17:45   |  

SVT dlouhá léta používali odpůrci stavby větrných elektráren při obhajobě svých negativních stanovisek. Odvolávali se na „zkušenosti a zdravotní stav lidí žijících v blízkosti větrných farem“. Ti prý často trpí bolestmi hlavy, poruchami srdečního rytmu, nespavostí, podrážděností. Už v roce 2012 však například Rada pro ochranu životního prostředí (MDEP) ve státě Massachusetts prošetřila jeho podstatu se závěrem, že SVT jednoduše neexituje.

Obdobných výsledků se dobraly další studie a samotná australská Národní rada pro výzkum ve zdravotnictví a medicíně (NHMRC) již předloni financovala výzkum, který existenci SVT rovněž nepotvrdil. NHMRC však i přesto letos opět zadala grant na studii s totožným záměrem, za což si vysloužila v tamních médiích kritiku.

Za zmínku stojí hlavně fakt, že symptomy existence takzvaného SVT jsou registrovány lidmi v podstatě výhradně z anglicky hovořících zemí – USA, Austrálie a Velké Británie. Lidé z Německa, Dánska či Španělska žádné problémy neevidují. Portál Abc.net upozornil také na fakt, že NHMRC ročně schválí pouze kolem 15 procent žádostí o výzkum, přičemž za poslední tři roky je to již podruhé, co takový typ bádání „prošel“.

NHMRC hájí udělený grant tím, že prý půjde o „vysoce kvalitní laboratorní výzkum“, který eliminuje veškeré pochybnosti o existenci či neexistenci SVT. „Vědecká otázka tu stále existuje a má význam se tímto tématem zabývat,“ uvedl pro Australian Journal of Pharmacy Ron Grunstein, který se podílel na doporučení tento výzkum financovat.


Čtěte také:

Vyšší než Empire State Building. Vědci vyvíjí největší větrník na světě

Ve Švédsku vůbec poprvé demontovali offshore větrnou elektrárnu

V Irském moři vyroste největší offshore větrná farma na světě

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Snowden vyvinul antišpionážní pouzdro pro chytré mobily

Snowden vyvinul antišpionážní pouzdro pro chytré mobily

Letový režim je neúčinný a před špionážními praktikami úřadů vás neochrání, tvrdí americký whistleblower a bojovník proti „vládní špionáži“ Edward Snowden. Řešení obav před tím,… více

Mobilní web