Existuje nemoc z větrníků? Australané opět financují kontroverzní výzkum

Australské úřady nedávno schválily grant v celkové výši zhruba padesáti milionů korun na zjištění toho, zda jsou lidé žijící v blízkosti větrných více ohroženi motolicemi, bolestmi hlavy, nespavostí či podrážděností. Takovému vlivu větrných elektráren na lidské tělo se říká ‚syndrom větrných turbín‘ (SVT) a podle několika studií z posledních let de-facto neexistuje. Australské úřady jsou však přesvědčeny, že je potřeba to ještě jednou prověřit.

ilustrační foto
25.3.2016 17:45   |  

SVT dlouhá léta používali odpůrci stavby větrných elektráren při obhajobě svých negativních stanovisek. Odvolávali se na „zkušenosti a zdravotní stav lidí žijících v blízkosti větrných farem“. Ti prý často trpí bolestmi hlavy, poruchami srdečního rytmu, nespavostí, podrážděností. Už v roce 2012 však například Rada pro ochranu životního prostředí (MDEP) ve státě Massachusetts prošetřila jeho podstatu se závěrem, že SVT jednoduše neexituje.

Obdobných výsledků se dobraly další studie a samotná australská Národní rada pro výzkum ve zdravotnictví a medicíně (NHMRC) již předloni financovala výzkum, který existenci SVT rovněž nepotvrdil. NHMRC však i přesto letos opět zadala grant na studii s totožným záměrem, za což si vysloužila v tamních médiích kritiku.

Za zmínku stojí hlavně fakt, že symptomy existence takzvaného SVT jsou registrovány lidmi v podstatě výhradně z anglicky hovořících zemí – USA, Austrálie a Velké Británie. Lidé z Německa, Dánska či Španělska žádné problémy neevidují. Portál Abc.net upozornil také na fakt, že NHMRC ročně schválí pouze kolem 15 procent žádostí o výzkum, přičemž za poslední tři roky je to již podruhé, co takový typ bádání „prošel“.

NHMRC hájí udělený grant tím, že prý půjde o „vysoce kvalitní laboratorní výzkum“, který eliminuje veškeré pochybnosti o existenci či neexistenci SVT. „Vědecká otázka tu stále existuje a má význam se tímto tématem zabývat,“ uvedl pro Australian Journal of Pharmacy Ron Grunstein, který se podílel na doporučení tento výzkum financovat.


Čtěte také:

Vyšší než Empire State Building. Vědci vyvíjí největší větrník na světě

Ve Švédsku vůbec poprvé demontovali offshore větrnou elektrárnu

V Irském moři vyroste největší offshore větrná farma na světě

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web