EU povolí mobily během celého letu, pomýšlí i na telefonování

Varování, abyste před startem letadla vypnuli mobilní telefony a další elektroniku, by ještě letos mohlo stát minulostí. Evropský regulátor totiž na konci listopadu představí nová pravidla pro elektroniku na palubě letadel, která budou oproti těm dosavadním mnohem volnější.

Ilustrační foto
16.11.2013 16:29   |  

Evropská agentura pro bezpečnost v letecké dopravě (EASA) tento týden schválila nové předpisy, umožňující používat takzvanou osobní elektroniku, jako jsou mobilní telefony, tablety či počítače, během všech fází letu. Dosud platilo, že během startu a přistání musí cestující vypnout všechna elektronická zařízení.

Podmínkou bude, aby přístroje pracovaly v režimu „letadlo“ či podobném režimu, který vypne připojení k internetu, Wi-fi, rádio, bluetooth a další funkce. Zákaz poslouchat hudbu z telefonu či si pouštět videa ale padne. Druhé omezení bude platit pro notebooky a další větší přístroje. Ty sice budou moci zůstat zapnuté během celého letu, při pojíždění, startu a přistání ale musí zůstat uložené ve schránce nebo v příručním zavazadle.

Krok EASA přichází poté, co podobným způsobem své předpisy v říjnu upravila i americká FAA. Ta cestujícím povolila i používání Wi-fi, pokud jej má příslušné letadlo na palubě, a také bluetooth u zařízení s krátkým dosahem, jako jsou třeba bezdrátové klávesnice.

Podrobnosti EASA oznámí na konci listopadu, kdy vydá upravené oficiální předpisy. V tu chvíli mohou novinku začít přebírat evropské aerolinky.

Uplatnění volnějších pravidel sice není povinné, čeští dopravci se na to přesto chystají. „České aerolinie již dříve deklarovaly, že přistoupí k povolení používání přenosných elektronických zařízení na palubě svých letounů i během pojíždění, startů a přistání v neaktivním módu, jakmile EASA upraví a zveřejní příslušnou legislativu,“ uvedl mluvčí ČSA Daniel Šabík. Kladně se ke změnám staví i konkurenční Travel Service.

Povolením elektroniky během celého letu snahy EASA v této oblasti nekončí. Agentura nyní pracuje na certifikaci pro mobilní telefony, která by umožnila telefonování během letu.


Čtěte také:

Ryanair se po letech vrací do Prahy, otevře linku do Dublinu

Končí nejdelší komerční let na světě. Singapore Airlines se nevyplatí

Další rána pro unijní aerolinky: EU uvalí clo na palivo z Blízkého východu

Autor: Štěpán Bruner

Komentáře

Čtěte také

Skupina ČEZ prodává sídliště v Praze-Písnici i s nájemníky

Skupina ČEZ prodává sídliště v Praze-Písnici i s nájemníky

Energetická skupina ČEZ se zbavuje realitního dědictví, které na státní podnik přešlo ještě z dob socialismu. Aktuálně nabízí k prodeji soubor panelových domů v Praze 4 poblíž… více

Komerční prezentace
Mobilní web