EK: Česko musí zlepšit spolupráci výzkumu a průmyslu

Česko musí zlepšit spolupráci výzkumu a inovací s průmyslem a podnikatelskou sférou, řekl dnes na tiskové konferenci v Praze Collin Wolfe z Generálního ředitelství pro regionální rozvoj Evrospké komise. Stát musí podle něj upřít pozornost na domácí firmy, aby se lépe zapojily a mohly využít výzkumné programy.

 ilustrační foto
3.3.2016 13:33   |  

Zlepšením čerpání evropských fondů, větší informovaností o různých programech EU či odstraněním překážek pro inovace se dnes v Lichtenštejnském paláci zabývala mezinárodní konference nazvaná Synergie, výzkum a inovace fondů.

„Naším cílem je zvýšit zapojení průmyslu a podnikatelského sektoru do celého procesu. To je prioritní cíl i programu Inteligentní specializace. Průmysl a podnikatelský sektor by měl celý vědecko-výzkumný a inovační proces vést, měl by určovat jeho směr,“ řekl Wolfe.

Asi 88 miliard do výzkumu

V Česku se ročně investuje zhruba 88 miliard korun do výzkumu a vývoje s tím, že více než polovinu představují investice soukromého sektoru. „Na jedné straně jsou objemy poměrně veliké, na straně druhé se ukazuje, že spolupráce mezi veřejnou výzkumnou sférou a soukromou je velmi malá. Odhad té interakce je v rozsahu 1,5 až dvě miliardy korun. Z 88 miliard tak jen dvě miliardy popisují interakci mezi těmito světy,“ řekl poradce vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) Marek Jetmar.

Nejvíce investic ze soukromého sektoru jde z oblasti IT a telekomunikací a automobilového průmyslu, do budoucna se jako perspektivní jeví i další investice, jako třeba výroba letadel nebo kolejových vozidel a další.

Česká republika si už vytyčila klíčové oblasti, v nichž by mohla být excelentní. Právě to je potřeba k tomu, aby mohla lépe využít i evropské dotace, do roku 2020 až sedm miliard eur. Národní strategii pro výzkum a inovace vláda schválila v polovině února.

Strategie inteligentní specializace

Za zásadní dokument proto Bělobrádek považuje takzvanou RIS3 strategii (Strategii inteligentní specializace), má umožnit směřovat část evropských i národních peněz do oborů, ve kterých by Česká republika měla být konkurenceschopná a orientovat se na tyto odvětví v rámci osmadvacítky i do budoucna.

Česká republika už základní oblasti komisi podle Bělobrádka předložila. Teď spolu jednají Národní inovační platformy, v nichž se baví zástupci podnikové sféry s akademiky a státní správou. Vznikla už například Národní inovační platforma, která se zabývá společenskými výzvami. Jednání by měla skončit do poloviny roku, uvedl. „Předpokládám v průběhu podzimu předložení a schválení na vládě,“ dodal vicepremiér.


Čtěte také:

Čeští vědci posunuli hranice elektronové mikroskopie

Čeští vědci sestrojili zdroj pro satelit na misi na Jupiter

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web