Datová centra závisejí na uhlí víc, než se předpokládalo

Datová centra využívají elektřinu vyrobenou z uhlí daleko více, než uvádějí. Ve své zprávě to předpokládá analytická firma Lux Research. IT společnosti v USA prý používají zastaralou metodiku, když zjišťují, z jakých zdrojů pochází elektřina pro jejich úložiště dat. Využití uhlí je prý nejméně o třetinu vyšší.

Datové centrum (ilustrační foto)
8.2.2016 15:38   |  

IT společnosti vypočítávají emise při nákupu elektřiny ze sítě na základě starých dat z databáze eGRID, tvrdí Lux Research. Podle analytické firmy eGRID prý neposkytuje dostatek informací. Americkou distribuční soustavu pro elektřinu totiž rozděluje do 24 rozsáhlých oblastí, přičemž data aktualizoval naposledy v roce 2012.

„Například jsme zjistili, že Google podceňuje uhlí jako zdroj energie ve čtyřech ze sedmi datových center, a to zejména v Jižní Karolíně,“ tvrdí Ory Ziková, analytička Lux Research.


Čtěte také: Microsoft chce podvodní cloudy, plánuje datová centra přesunout do moře


Lux Research přišel s novým analytickým nástrojem, který prý zvyšuje ukazatel využívání uhlí v datových centrech až o třetinu. „Emise Googlu jsou pravděpodobně vyšší, než odhadovaný roční objem ve výši 42 tisíc tun oxidu uhličitého,“ tvrdí Lux Research.

Obdobná situace je také u Amazonu, který by měl v 23 datových centrech využívat elektřinu z uhlí až ze 43 procent. Tedy asi o 85 tisíc tun oxidu uhličitého více, než uváděla samotná firma.

Předpoklad: z jakých zdrojů získávají datová centra elektřinu

červená - uhlí, oranžová - ropa, žlutá - plyn, zelená - jádro, tmavě zelená - voda, hnědá - obnovitelné zdroje

Facebook chystá zelené datové centrum
Americká technologická společnost Facebook chystá v Evropě druhé datové centrum, napsal web sustaininnovate.ae. Zatímco to první už několik let funguje na severu Švédska, to druhé by mělo vzniknout v Irsku, kde má firma své evropské sídlo. Projekt v odhadované hodnotě 200 milionů eur by mělo být kompletně napájené z obnovitelných zdrojů. Facebook má ambiciózní cíl - do roku 2018 by polovinu své elektrické spotřeby měla pokrývat zelená energie.

Čtěte také:

Český Altron postaví datová centra v Perském zálivu

Podívejte se, jak se staví datové centrum

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web