Českým nanotechnologickým firmám roste sebevědomí

Domácí nanotechnologické firmy nabírají dech. Po letech vývoje technologie výroby nanočástic oxidu titaničitého se společnost Advanced MaterialsJTJ chystá postavit ve Vietnamu s místním partnerem závod na výrobu tohoto materiálu. Nanočástice pak poputují do Číny, kde z něj bude česká firma vyrábět svůj speciální nátěr, který dokáže čistit vzduch.

Ilustrační foto
25.3.2015 7:09   |  

„V Číně poptávka roste kvůli tamnímu znečištění. Vietnam jsme vybrali kvůli tomu, že se v blízkosti plánovaného závodu nachází patnáct procent světových zásob suroviny pro výrobu našich nanočástic, což výrobu výrazně zlevní,“ vysvětluje Jan Procházka, majitel Advanced Materials.

Nyní hledá investora, který do projektu vloží sedmdesát milionů dolarů. Od bank má přislíbeno dalších osmdesát milionů.V Česku je zhruba čtyřicet firem, které se nanotechnologiím věnují. Představují základ pro budoucí rozvoj nového průmyslového odvětví. Výrobce nanotextilií Nafigate například vstupuje na kosmetický trh. Již otestoval nanomembránu, která urychluje léčbu akné a na pokožce není vidět.

Teď se chystá s produktem vstoupit ve velkém na trh. „Materiál pochází z našeho vývoje zdravotnických nanomembrán. Jednáme s jednou americkou firmou o spolupráci na vývoji dalších materiálů pro péči o pleť,“ říká Ladislav Mareš, předseda představenstva Nafigate Corporation.

V Česku je zhruba čtyřicet firem, které se nanotechnologiím věnují. Představují základ pro budoucí rozvoj nového průmyslového odvětví

Už příští rok si majitelé bazénů budou moci místo velkého pískového filtru koupit filtr s nanomembránou od společnosti Pardam. „Zařízení je účinnější a má nižší spotřebu energie,“ vysvětluje Jan Buk, výrobní ředitel Pardamu.

Českému nanotechnologickému sektoru roste sebevědomí. Proto přišla Asociace nanotechnologického průmyslu s projektem Česko je nano, jehož cílem je popularizace oboru. „Od poloviny roku budeme pořádat prezentace v krajských městech. Chtěli bychom přitáhnout mladé lidi, aby nanotechnologie studovali,“ říká Jiří Kůs, předseda Asociace a šéf firmy Nanospace.

Význam nanotechnologií si uvědomuje také Evropská komise, která obor podporuje. „Pořád v Evropě ale existuje propast mezi vývojem a výrobní základnou. Typické je to u baterií. Evropa má třetinu patentů, ale v podstatě žádné výrobní závody. Vše se vyrábí v Číně a USA, upozorňuje Christos Tokamanis, zástupce generálního ředitelství EK pro výzkum a inovace.


Čtěte také:

Z Česka se stává světový lídr oboru nanotechnologií

Vědci vyvinuli baterii, kterou lze nabít během několika minut

Jan Stuchlík Autor: Jan Stuchlík redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web