Budoucnost pohřbívání: ekologický rubáš se tkaninou propletenou podhoubím

Tak nějak by mohla znít reklama na speciální oblek zvaný Infinity Burial Suit, který vyvinula firma Coeio. Její pohřební oblek je na jedno použití, avšak s jistotou zajišťuje, že se jeho obsah bude rozkládat nanejvýš ekologicky – je totiž ušitý ze speciální tkaniny, v níž je propleteno podhoubí.

Ekologický rubáš
22.2.2016 8:51   |  

Má zajistit takzvanou mykoremediaci, tedy schopnost houby vstřebat a zpracovat široké spektrum organických látek, které vznikají tlením a pro ostatní organismy jsou nebezpečné. Jinak řečeno ze spór v obleku vyroste houba, tělo nebožtíka „přefiltruje“ a zajistí, že cokoli nebezpečného, co by se při rozkladu uvolnilo do půdy, například těžké kovy a pesticidy, bude neutralizováno.

„Houby představují ideální rozhraní mezi životem a smrtí,“ uvedla umělkyně a tvůrkyně obleku Jae Rhim Leeová. S ideou houbového obleku přišla před pěti lety, nyní s manželem dokončila vývoj. Prvním majitelem obleku se stal Dennis White (63), který trpí těžkou neurodegenerativní chorobou. Firma Coeio manželů Leeových teď eviduje stovky dalších objednávek na čekací listině. Objevila se i poptávka po menších variantách, pytlících na domácí zvířátka.

Neekologické pohřbívání

Leeová považuje stávající systém pohřbívání za krajně neekologický: „Nejdřív pokácíme pár stromů, jejich dřevo chemicky ošetříme a vyrobíme z něj rakev a nebožtíkovo tělo před uložením do rakve napustíme formaldehydem, pokud požadujeme pohřeb v otevřené rakvi.“

Kremace zase vyžaduje pětasedmdesátiminutové hoření při teplotách 760 až 1150 stupňů Celsia, při kterém se do ovzduší uvolňuje množství skleníkových plynů a dalších toxinů. Například ve Velké Británii z krematorií pochází šestnáct procent rtuťných zplodin. Uvolňují se při hoření amalgámových plomb nebožtíků.

Leeová na rozdíl od ceny 999 dolarů neprozradila, jaký druh houby v obleku využívá. Umělkyně a ekoložka má však údajně vyšší ambice než prostý zisk. Chce změnit myšlení lidí, aby se jednoho dne nemluvilo jen o kultuře popelnicových polí, ale také o její kultuře houbových obleků.


Čtěte také:

Podívejte se: Virgin Galactic má náhradu za ztroskotaný raketoplán

WHO: Klinické testy vakcíny proti viru zika začnou za 18 měsíců

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web