Bezkontaktně zaplatíte už i na meziměstských linkách

Fotogalerie Dopravní společnost Arriva spustila na třech autobusových linkách možnost platit bezkontaktně. Cestující tak za jízdenku mohou platit přímo v autobuse s pomocí bezkontaktní platební karty, chytrým mobilem nebo jiným podobným zařízením.

 autobusy akceptující bezkontaktní platby budou označeny Dalších 8 fotografií v galerii
27.1.2015 15:19   |  

„Celkem je zatím bezkontaktními terminály vybaveno deset autobusů, v průběhu roku 2015 však plánujeme jejich počet navýšit až na 300,“ vysvětlil ředitel společnosti Daniel Adamka. Bezkontaktní platby zatím umožňují autobusy na linkách z Prahy přes Hradec Králové do Jeseníku, z Brna přes Olomouc do Jeseníku a z Ostravy do Jeseníku přes Krnov.

„Výběr linek pro spuštění ostrého provozu bezkontaktních terminálů souvisel s možností vypravovat tyto autobusy z jednoho bodu, kterým je Jeseník a zároveň pokrýt prakticky celé území republiky,“ dodal Adamka. Do konce letošního roku by měly být bezkontaktními terminály vybavené zejména autobusové spoje v Olomouckém kraji. Podle Adamky zejména v tomto kraji projevili cestující o tento způsob odbavení zájem.

Praha spustí pilot s Českou spořitelnou

Arriva by ráda vyzkoušela technologii i v městské dopravě, v nějakém menším městě, a tyto zkušenosti poté uplatnila ve větších městech. Možnost bezkontaktní platby by se měla od letošního jara objevit i v pražské hromadné dopravě, kde by kartou mělo být možné platit v lince 119 spojující pražské letiště se stanicí metra Dejvická.

„Spuštění tohoto projektu očekáváme v létě letošního roku,“ vysvětlil Jiří Vajgl, manažer bankomatové sítě a platebních terminálů České spořitelny. Banka je také součástí projektu s Arrivou, stejně pak společnost Visa.

Příprava pražského projektu a i případného poskytnutí karet České spořitelny jakožto případných nosičů informací o dopravních kuponech podle Vajgla nijak nesouvisí s dnešním rozhodnutím magistrátu o možném přechodu na papírové jízdní doklady kvůli nedostatku licencí v projektu opencard.

Arrivě dodal technologii český Telmax

Podobně jako v případě spojů Arrivy i v pražském pilotním projektu by technologii měla zajišťovat firma Telmax. Její obchodní ředitel Miroslav Slavík také vysvětlil, že například osazení jednoho autobusu potřebnou akceptační technologií vyjde v závislosti na požadavcích na výkon soustavy na 35 až 65 tisíc korun. Nejde prý o nijak komplikované řešení, neboť autobusy již nyní disponují potřebnými modemy a GPS monitory, jde prý jen o drobné rozšíření funkcí a napojení na systém.

Česko letos čeká boom nejrůznějších dopravních projektů, které budou akceptovat platební karty a bezkontaktní platby. Jde o výsledek jednání pracovní skupiny, o jejíchž aktivitách E15 loni informovala. Technologie nasazená Arrivou navíc podle vyjádření Slavíka umí spolupracovat i se stávajícími dopravními peněženkami Středočeského nebo i Moravskoslezského kraje.

Bezkontaktní Brno, Plzeň či Liberec

Po loňském komerčním uvedení placení MHD v Liberci se bezkontaktní placení v dopravě dále rozšiřuje. V Brně jsou v těchto dnech instalovány bezkontaktní platební automaty na lince na letiště, v Liberci se přidají další tramvajové vozy. V říjnu byly v těchto třech automatech zaplaceny jízdenky v hodnotě přesahující 80 tisíc korun, v prosinci to bylo již přes 113 tisíc korun, což představovalo více než pětinu celkových tržeb,“ uvedl Vít Prýgl, vedoucí tarifního odboru DP Města Brno.

Prvním dopravním podnikem v Česku, který cestujícím umožní platit bezkontaktně ve všech vozech MHD, bude Plzeňský městský dopravní podnik. Ten za spolupráce společností MasterCard a ČSOB finalizuje systém, jenž se plně vyrovná moderním dopravním řešením, s nimiž se můžeme setkat v zahraničí. Jednou bezkontaktní kartou bude možné zakoupit neomezený počet jízdenek, přičemž majiteli se z karty nestrhne každá jízdenka zvlášť, ale vždy se odečte až souhrnná částka za určité období.

„První terminály budou k vidění již během zimy, spuštění plného provozu se pak očekává zhruba v polovině letošního roku, kdy by mělo být každé vozidlo MHD vybaveno jedním terminálem,“ upřesňuje Martin Chval, ředitel Úseku Plzeňská karta.


Čtěte také:

Praha může opět zavést papírové kupony na MHD, rozhodlo vedení města

V Liberci lze platit kartami za jízdenky přímo v tramvaji

E15.cz z Londýna: Budoucnost dopravy? Sdílení a bezkontaktní platby

Platební karta jako jízdenka. Dopravci zvažují možnosti

Autor: Marek Schwarzmann, čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web