Banky chtějí do cloudu. Brzdí je ale regulace

Banky by rády více využívaly cloudové služby. Ty jim přinášejí flexibilitu i úspory. Za uložení dat i použití softwaru totiž zaplatí podle reálné potřeby a odpadnou jim vlastní investice do IT. Vyjednávání s poskytovateli cloudových služeb jsou ale složitá. Standardní řešení outsourcingu totiž kvůli regulaci, které banky podléhají, nestačí.

Budova České národní banky
30.10.2015 7:09   |  

„Z naší zkušenosti je pro poskytovatele největší překážkou především otázka auditu a kontrol nastavení jejich systémů a fyzických kontrol zařízení, kde jsou data uložena,“ popsal Martin Bohuslav, Associate Partner advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal. Řada argumentů poskytovatelů je přitom podle něj na místě, například kvůli reálné proveditelnosti fyzické kontroly.

Také regulátor, tedy Česká národní banka, potvrzuje, že takzvanému cloud computingu věnuje v poslední době zvýšenou pozornost. „Největší obtíž pro obezřetné využívání cloudových služeb spočívá v pochopení vzájemných rolí ze strany některých poskytovatelů a nepřenositelnosti odpovědnosti za outsourcované činnosti,“ uvedla mluvčí ČNB Kateřina Bartůšková.

Způsob řešení jde přitom podle Bohuslava hledat v zahraničí. Například v Nizozemsku schválila tamní národní banka významného poskytovatele cloudových služeb jako vhodného pro vymezené oblasti činností finančních institucí. Kvůli úsporám a efektivitě budou podle něho i české banky dál hledat řešení, jak cloudy ve větší míře využívat.

Banky v cloudu
Cloudové služby už několik let využívá třeba Česká spořitelna. „Cloudové řešení nám přináší flexibilitu a změnilo způsob financování z investičních nákladů na náklady podle spotřeby,“ vysvětlila mluvčí Veronika Exnerová. Banky v Česku mají zájem využívat služby spočívající jak ve virtuálním úložišti dat, tak i v používání softwaru umístěného v cloudu, například e-mailového klienta nebo kancelářského softwaru. V druhém případě poskytovatel cloudu zpřístupní softwarové aplikace umístěné na jeho serverech určeným uživatelům.

Čtěte také:

Šéf českého Oraclu: S cloudem je spojená budoucnost firmy

Amazon láká Evropany na datové služby, v Londýně otevře podpůrné centrum

Cisco za 635 milionů dolarů kupuje firmu, za kterou stojí i Češi

Markéta Žižková Autor: Markéta Žižková redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web