Banku v mobilu používá více než 1,1 milionu Čechů

Co Čech, to mobil v ruce, dalo by se říct, podle zářijových výsledků průzkumu NetMonitor společnosti Gemius používají mobil k prohlížení internetu již tři miliony Čechů. A tento vývoj se projevil i v bankovnictví: ovládání bankovního účtu z mobilního telefonu, takzvané bankování, zažilo za posledních dvanáct měsíců boom. Podle výsledků ankety E15.cz mezi finančními domy se alespoň jednou měsíčně do svého účtu prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu přihlašuje už 1,13 milionu klientů.

Mobilní bankovnictví
19.10.2015 14:27   |  

Banky bez výjimky hovoří o padesáti až stoprocentním meziročním růstu počtu uživatelů jejich mobilních aplikací, který by měl v příštích měsících dále růst, avšak pomaleji než doposud. „Nelze čekat, že do pár let bude každý Čech ke své bance přistupovat výhradně přes některé z mobilních zařízení. Pobočková síť a osobní kontakt zůstávají nedílnou součástí bankovnictví,“ říká střídmě Petr Plocek z UniCredit Bank. Mobilita se však mezi Čechy nezapře - „Více než polovina emailů je dnes otevírána na mobilních zařízeních a tento podíl stále roste,“ tvrdí Markéta Dvořáčková z Equabank.

Anketa

Používáte bankovní aplikaci v chytrém telefonu?

Ano Ne Chystám se na to

V anketě hlasovalo 177 čtenářů.

další ankety

Vývoj na českém trhu jde ruku v ruce s celosvětovým trendem, kdy mobilní zařízení výrazně zvýšila svůj význam nejen pro kontakt klienta s bankou. Podle analytiků britské společnosti Juniper Research bude ještě letos bankovat z mobilu miliarda lidí na světě, do roku 2020 by jich pak prý mohly být až dvě miliardy. Juniper přitom svoji předpověď musel korigovat a zhruba o tři čtvrtě roku přiblížil onu miliardovou predikci.

Na cestě je NFC a Touch ID

České milovníky inovací pak, byť se zpožděním, potěší také plány některých bank: Jako nejvýznamnější změny na trhu prý lze očekávat integraci virtuálních platebních karet do mobilů či chytrých hodinek díky technologii NFC. Tento záměr již potvrdila Komerční banka, z vyjádření ostatních bank, které má E15.cz k dispozici, pak vyplývá, že NFC lavina na českém trhu je již na spadnutí. „Do budoucna chystáme přenést bezkontaktní platby do mobilů s NFC technologií, ale i třeba do hodinek, pokud NFC budou vybaveny,“ potvrdila E15.cz Česká spořitelna. Obdobně se již dříve vyjádřila i Fio banka.

Z menších, ale uživatelsky příjemných změn lze očekávat zakomponování snímače otisku prstů jako přihlašovacího prostředku do aplikace. Otisk jako klíč již nějakou dobu využívá aplikace od UniCredit Bank, hrátky s nahrazením hesel pak potvrdily třeba mBank a Fio banka. Podle některých bank se prý také ukazuje, že chytré telefony a mobilní aplikace ovlivňují nákupní chování lidí a vedou k úsporám. „Téměř sedmdesát procent zákazníků se před nákupem „poradí“ se svou aplikací pro mobilní bankovnictví,“ říká Vladimír Michna ze Zuno.

Kolik lidí s kým bankuje v mobilu
Banka počet klientů s mobilní apliakací (v tisících)
Raiffeisenbank 80
ČSOB 140
Zuno 100
Česká spořitelna 243
Komerční banka 145
Air Bank 115
UniCredit Bank 85
mBank 133
Equa Bank 25
Fio banka 60

zdroj: anketa E15


Čtěte také:

Mobilem bezkontaktně zaplatí málokdo

Komerční banka připravuje bezkontaktní platby bez operátorů

Fio banka se zařadila mezi střední banky a chystá NFC karty v mobilu

Průzkum: S bankou v mobilu se méně utrácí

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web