Airbus si patentuje kokpit bez oken, výhled nahradí kamery

Fotogalerie Prosklené pilotní kabiny současných letadel s sebou přinášejí řadu nevýhod a je třeba je odstranit. S tímto názorem přišel výrobce letadel Airbus, který podal žádost o patent na kokpit bez oken. Ta nahradí velkoplošné obrazovky.

Kokpit Airbusu A380 Dalších 6 fotografií v galerii
4.7.2014 14:39   |  

V nedávno podané patentové žádosti Airbus popisuje letadlo, jehož „kokpit nemá zasklené plochy“. Spolu s obrazovkami má okna nahradit systém, který dokáže před piloty promítat hologramy vnějšího prostředí, jako třeba bouřkové mraky nebo profil krajiny pod letadlem.

Na stejném displeji jako obraze z vnějších kamer by si mohli piloti prohlížet i mapy a další potřebná data.

Podle Airbusu jsou přídě dnešních letadel přeplněné, kromě kokpitu se do nich totiž musí vejít i radar a podvozek. Především okna nutí konstruktéry navrhovat letadla, jejichž tvar není z hlediska aerodynamiky ideální, tvrdí výrobce.

„Přítomnost kokpitu vyžaduje velké prosklené plochy, které musí poskytnout fyzický výhled a vyhovět certifikačním požadavkům. Prosklené plochy jsou těžké a vyžadují řadu zesílení konstrukce, což zvyšuje hmotnost letadla,“ uvedl Airbus.

Na skicách, které Airbus ke své žádosti přiložil, sedí piloti v zavazadlovém prostoru či v zadní části letadla poblíž kormidla. Jedna ze skic také ukazuje piloty sedící nezvykle za sebou.

Přestěhováním pilotní kabiny by se v přední části letadla navíc uvolnilo místo pro prémiové sedačky cestujících s mnohem lepším výhledem, než je dnes běžné.


Čtěte také:

Airbus chce uspět tam, kde Boeing selhal - v USA

Airbus experimentuje s elektřinou. Hybridní letadlo dorazí v roce 2050

Airbus přišel o velkou zakázku, Emirates nevezmou 70 letadel

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web