Airbus si patentuje kokpit bez oken, výhled nahradí kamery

Fotogalerie Prosklené pilotní kabiny současných letadel s sebou přinášejí řadu nevýhod a je třeba je odstranit. S tímto názorem přišel výrobce letadel Airbus, který podal žádost o patent na kokpit bez oken. Ta nahradí velkoplošné obrazovky.

Kokpit Airbusu A380 Dalších 6 fotografií v galerii
4.7.2014 14:39   |  

V nedávno podané patentové žádosti Airbus popisuje letadlo, jehož „kokpit nemá zasklené plochy“. Spolu s obrazovkami má okna nahradit systém, který dokáže před piloty promítat hologramy vnějšího prostředí, jako třeba bouřkové mraky nebo profil krajiny pod letadlem.

Na stejném displeji jako obraze z vnějších kamer by si mohli piloti prohlížet i mapy a další potřebná data.

Podle Airbusu jsou přídě dnešních letadel přeplněné, kromě kokpitu se do nich totiž musí vejít i radar a podvozek. Především okna nutí konstruktéry navrhovat letadla, jejichž tvar není z hlediska aerodynamiky ideální, tvrdí výrobce.

„Přítomnost kokpitu vyžaduje velké prosklené plochy, které musí poskytnout fyzický výhled a vyhovět certifikačním požadavkům. Prosklené plochy jsou těžké a vyžadují řadu zesílení konstrukce, což zvyšuje hmotnost letadla,“ uvedl Airbus.

Na skicách, které Airbus ke své žádosti přiložil, sedí piloti v zavazadlovém prostoru či v zadní části letadla poblíž kormidla. Jedna ze skic také ukazuje piloty sedící nezvykle za sebou.

Přestěhováním pilotní kabiny by se v přední části letadla navíc uvolnilo místo pro prémiové sedačky cestujících s mnohem lepším výhledem, než je dnes běžné.


Čtěte také:

Airbus chce uspět tam, kde Boeing selhal - v USA

Airbus experimentuje s elektřinou. Hybridní letadlo dorazí v roce 2050

Airbus přišel o velkou zakázku, Emirates nevezmou 70 letadel

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Ta informace se objevuje krátce po startu prodeje každého nového iPhonu. Nejinak je tomu letos a zkrátíme to na nutné minimum. Cena součástek, ze kterých sestává 32GB iPhone 7 je… více

Mobilní web