Zisk Applu poprvé za 11 let klesl, dolů ho táhnou počítače | E15.cz

Zisk Applu poprvé za 11 let klesl, dolů ho táhnou počítače

Zisk Applu poprvé za 11 let klesl, dolů ho táhnou počítače
Šéf firmy Apple na prezentaci
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK, bru

Americkému technologickému gigantu Apple klesl poprvé za 11 let čistý roční zisk. Fiskální rok uzavřel se ziskem 37 miliard dolarů (690 miliard korun), což je impozantní výsledek, nicméně je o 11 procent nižší než před rokem.

V prodeji její hlavní komodity, mobilních telefonů, se firmě v posledním čtvrtletí dařilo i dle očekávání analytiků. Apple prodal 33,8 milionu iPhonů a 14,1 milionu iPadů. Slabší než loni byl zájem o počítače Mac, poptávka klesla přibližně o 300 tisíc kusů na 4,6 milionu. Tržby dosáhly za čtvrtletí 37,5 miliardy dolarů, zatímco burza ve Wall Street v průměru odhadovala 36,8 miliardy. Vzrostly tak o čtyři procenta.

Prodej táhnou nové modely 5S a 5C, které mají větší úspěch než předchozí řada. Jejich nižší průměrná cena se ale promítla i do potvrzeného trendu klesajícího zisku.

Čistý zisk firmy klesal třetí čtvrtletí po sobě. V posledním čtvrtletí vydělal Apple 7,5 miliardy dolarů, tedy 8,26 dolaru za akcii. Loni činil zisk ve stejném sledovaném období 8,2 miliardy, respektive 8,67 dolaru za akcii.

Apple také oznámil, že v důležitém předsvátečním období od října do konce prosince očekává tržby kolem 55 až 58 miliard dolarů. Odhad ve Wall Street činí 55,65 miliardy.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Největší nezávislý katalog českých firem