Weboví giganti bojují o vzdušnou převahu. Google koupil výrobce dronů

Fotogalerie Technologický gigant Google koupil společnost Titan Aerospace, která vyrábí bezpilotní letadla na solární pohon. O firmu měl zájem i Facebook, obě firmy chtěly letouny využít k rozšíření internetového připojení do odlehlých částí světa.

Bezpilotní letouny Titan Aerospace Solara Dalších 5 fotografií v galerii
15.4.2014 10:08   |  

Google tají cenu, kterou za Titan zaplatil. V souvislosti s Fcebookem se ale počátkem března hovořilo o tom, že sociální síť by za firmu mohla zaplatit 60 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Podle zdrojů deníku Wall Street Journal měl Google o výrobce dronů tak eminentní zájem, že byl ochoten překonat jakoukoli nabídku svého rivala.

Titan vyvíjí řadu solárních „atmosférických satelitů“, první chce nasadit do provozu v roce 2015. Bezpilotní letadla by měla létat ve výšce 20 kilometrů, díky solárnímu pohonu a bateriím mohou ve vzduchu zůstat až pět let a mohou zůstat ve vzduchu až pět let. Rozpětí křídel mají 50 metrů, což je o něco méně než u letadel Boeing 777.

Google počítá s tím, že vývojáři Titanu budou úzce spolupracovat s projektem Googlu Loon, který chce pro šíření internetu do odlehlých oblastí využít velké balóny. „Titan Aerospace a Google sdílejí velký optimismus v možnosti technologie zlepšit svět. Jsem zatím na počátku, ale atmosférické satelity by mohly přinést internetové připojení milionům lidí,“ uvedl v prohlášení Google. Kromě internetového pokrytí chce Google pomocí dronů vylepšovat i své mapové služby.

Google a Facebook se přetahují o to, kdo z nich se stane tím prvním, který přinese internet milionům lidí v rozvojových zemích. Sázejí přitom především na uživatele mobilního internetu. Google se svým operačním systémem Android ovládá 79 procent světového trhu s chytrými mobilními telefony. Facebook vytvořil verzi své sociální sítě pro méně výkonné telefony nazvanou Facebook for Every Phone. Firma také ve spolupráci s mobilními operátory ořezala mobilní verzi internetových stránek, řada z nich nyní svým zákazníkům neúčtuje datové poplatky za užívání Facebooku.

Bezpilotní letadlo Titan Aerospace

Odborníci se ovšem shodují na tom, že vývojáři bezpilotních letadel ještě musí překonat řadu technických potíží a zpochybňují slibované zahájení provozu v příštím roce. „Problémem solárních letadel zůstává, že mají malou nosnost, v noci nemůžete sbírat energii ze slunce a vysílání internetového signálu spotřebuje hodně elektřiny,“ řekl listu Patrick Egan, editor webu sUAS News píšícího o bezpilotních letounech.

Jeho slova ostatně potvrzují i dosavadní zkoušky. Když Facebook testoval technologii Titanu, solární letadlo vystoupalo do výšky asi 120 metrů a ve vzduchu vydrželo pouze několik minut.


Čtěte také:

Facebook chce šířit internet z dronů

Letí vám řidičák. V Emirátech testují vládní létající drony

Lovecká licence na drony. I tak se dá v Americe protestovat

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web