V českém IT stále chybí ženy, na ČVUT tvoří jen desetinu studentů

Firmy hledají kandidáty do programování a vývoje, na specializovaných pozicích je ale jen 15 procent žen.

 ilustrační foto
22.2.2016 20:27   |  

Tuzemské podniky se potýkají s nedostatkem IT specialistů. Roste i jejich snaha přijímat na tyto pozice ženy, jejich počet v oboru ale zatím neroste. Zřejmé je to už ze situace na vysokých školách. Zatímco v tuzemsku tvoří ženy zhruba jedenáct procent studentů technických oborů, v některých zemích západní Evropy jich je téměř čtvrtina.

Příklad představuje Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze. Mezi 959 studenty je v současném akademickém roce zapsáno v bakalářském programu 101 dívek, tedy necelých jedenáct procent. A kolem podobného čísla osciluje podíl posledních sedm let. Navazující magisterský program studuje jen zhruba šest procent zájemkyň.

„Pro ženy, které usilují o dobrou pracovní kariéru a které mají technické nadání a solidní vzdělání, je dnes oblast IT obrovskou příležitostí,“ uvedl přitom děkan fakulty Pavel Tvrdík s tím, že znatelné rozdíly neexistují mezi pohlavími ve výsledcích ani době studia.

Pro ženy, které usilují o dobrou pracovní kariéru a které mají technické nadání a solidní vzdělání, je dnes oblast IT obrovskou příležitostí

Nižší zastoupení žen je pak oproti jiným evropským státům zřejmé i přímo ve firmách. „Na velmi specializovaných pozicích v programování a vývoji jsou ženy zastoupeny maximálně patnácti procenty. Děláme ale v Česku nábory pro několik IT zákaznických center, kde je podíl mužů a žen vyrovnaný. Je to ale spíše výjimka a velmi záleží na typu práce a IT specializaci,“ popsal manažer marketingu a náboru společnosti ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Podíl žen v IT podle něj nenarůstá ani přesto, že v posledních letech dochází k obrovskému boomu technologií. Důvodem jsou mnohdy předsudky, protože firmy samotné o přilákání specialistek usilují. „Cíleně vyhledáváme ženy, oceňujeme u nich poctivost v přístupu k práci, schopnost dobře pracovat v týmu a dovést řešení do zdárného konce,“ potvrdila provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Irena Prášilová.


Čtěte také:

Dámy, nebojtese IT, vzkazuje český Skype a další firmy

Marta Svobodová: Žena v IT musí odvádět 120% výkon

Markéta Žižková Autor: Markéta Žižková redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice Fotogalerie

Stát půjčí těžební společnosti OKD, která je v úpadku, 700 milionů korun. Na středečním jednání o tom rozhodla vláda. Peníze půjčí státní podnik Prisko, který spadá pod… více

Mobilní web