USA zmírní sankce vůči čínské firmě ZTE

Washington nakonec částečně povolí obchodování amerických firem s čínskou ZTE, které omezil začátkem měsíce kvůli údajnému porušení vývozních pravidel v souvislosti s Íránem. Prohlásilo to dnes americké ministerstvo obchodu.

Telefony ZTE (ilustrační foto)
21.3.2016 15:05   |  

Spojené státy zavedly restrikce před dvěma týdny, když zavedly povinnost získat vývozní licenci na obchodování s čínskou firmou. Ta se měla provinit tím, že se v rozporu s americkými regulemi snažila o vývoz zboží do Íránu.

Washington a čínská společnost vedly minulý týden „aktivní a konstruktivní diskuzi.“ Jejím výsledkem je, že od tohoto týdne budou dočasně zmírněny restrikce „v rámci snahy o vyřešení případu a vzhledem k závazným slibům, které ZTE pronesla k americké vládě,“ uvedlo ministerstvo obchodu.

ZTE je jedním z největších výrobců telekomunikačních zařízení na světě, která působí ve 160 zemích. V USA jí patří sedm procent na trhu chytrých telefonů. Omezení se dotýká Microsoftu, IBM, HP, Oraclu, Dellu a dalších amerických firem, kteří doposud byli významnými dodavateli čínské společnosti.

Proti omezení protestovala nejen ZTE, ale také čínská vláda. Panovaly také obavy z toho, jaké důsledky bude restrikce mít na americké firmy. Obchodování s akciemi společnosti na hongkongské burze bylo v posledních dvou týdnech zastaveno.


Čtěte dále:

USA ztížily čínské ZTE cestu k americkému zboží, kvůli obchodu s Íránem

Američané chystají sankce proti hackerům z Číny

Firmy Huawei a ZTE podle eurokomisaře porušují tržní pravidla

Autor: mic redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web