USA plánují kvůli Íránu restrikce proti čínské ZTE

Americké ministerstvo obchodu plánuje zavést obchodní restrikce proti čínskému výrobci telekomunikačních zařízení ZTE. Je to kvůli podezření z porušení kontroly vývozu v souvislosti s Íránem. Čínská společnost by tak neměla mít přístup k produktům, které byly vyrobeny v USA. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dokumenty, ke kterým se dostala.

 ZTE Grand S3
6.3.2016 9:34   |  

Omezení mají vstoupit v platnost v úterý. Podle rozhodnutí budou muset všichni dodavatelé ZTE z USA požádat nejprve o licenci, než cokoliv dodají firmě ZTE do Číny. Žádosti pak budou v rámci restrikcí převážně zamítnuty. Vývozní restrikce se vztahují také na jakoukoliv firmu na světě, která by chtěla dodat produkty vyrobené v USA firmě ZTE do Číny.

Americké ministerstvo obchodu začalo vyšetřovat ZTE v roce 2012 po zprávě agentury Reuters, že tato čínská firma podepsala dohody v hodnotě milionů dolarů o dodávkách hardwaru a softwaru od některých nejznámějších amerických technologických firem největší íránské telekomunikační společnosti Telecommunication Company of Iran (TCI) a divizi, kterou ovládá. Americké firmy včetně Microsoftu, IBM, HP, Oraclu a Dellu, uvedly, že o žádných kontraktech s Íránem nevědí.

Jaký dopad budou mít restrikce za podnikání ZTE, není jasné. Firma na svých internetových stránkách uvádí, že jejími klíčovými strategickými partnery jsou některé z největších amerických technologických firem, včetně firem Microsoft, Intel, IBM a Honeywell.

ZTE je jedním z největších výrobců telekomunikačních zařízení na světě, působí ve 160 zemích. Firma byla založena v roce 1985 a s jejími akciemi se obchoduje na burzách v Hongkongu a Šen-čenu. Kromě ZTE se vývozní omezení týkají dvou čínských dceřiných firem ZTE Kangxun Telecommunications a Beijing 8-Star, a rovněž íránské společnosti ZTE Parsian.


Čtěte také:

ZTE představil první skener oční sítnice v mobilu

Firmy Huawei a ZTE podle eurokomisaře porušují tržní pravidla

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web