Stát osekává IT zakázky, letos propadly o desítky procent

Objem státních zakázek na informační technologie se letos propadl meziročně o 38 procent. Úřady jich od ledna do srpna vypsaly 555 za víc než sedm miliard korun. Uvedla to nejnovější analýza Komory administrátorů veřejných zakázek (KAVZ). Naopak jejich počet vzrostl téměř o 39 procent.

Ilustrační foto
13.10.2013 14:39   |  

Kromě nedostatku zakázek je problémem také vysoký podíl těch, které jsou později zrušeny. Podle údajů z Věstníku veřejných zakázek byla jen za prvních osmi měsíců letošního roku anulována skoro pětina tendrů v hodnotě jedné miliardy korun.

„Podle dat z minulých let lze očekávat, že tato čísla budou ještě dále růst. V roce 2012 si zadavatelé nakonec rozmysleli zadat zakázky v hodnotě 4,8 miliardy Kč, tedy až zhruba 35 procent z hodnoty oznámených veřejných zakázek. V roce předchozím bylo toto číslo jen nepatrně nižší, zadavatelé v roce 2011 zrušili 33 procent objemu zakázek,“ upozorňuje KAVZ.

Z pohledu zadaných zakázek k realizaci v letošním lednu až srpnu zatím odstartovalo 731 zakázek, to je meziročně o 18,7 procenta více. Jejich hodnota činila 11,4 miliardy korun a meziročně vzrostla o 47,5 procenta.

Zásadní vliv však zde měly dvě netradičně velké zakázky. V lednu 2013 zadala Česká pošta dvoumiliardovou zakázku na zajištění provozu datových schránek a v únoru 2013 zadalo ministerstvo vnitra zakázku za 1,75 miliardy na provozování informačního systému datových schránek. V roce 2012 takto velké zakázky zadávány nebyly.


Čtěte také:

Další problém armádních nákupů. Policie se zajímá o IT zakázky

Lesy ČR čelí dalšímu trestnímu oznámení kvůli IT zakázkám

Ministr zemědělství Toman zastavil zakázky za půl miliardy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web