Stát osekává IT zakázky, letos propadly o desítky procent | E15.cz

Stát osekává IT zakázky, letos propadly o desítky procent

Stát osekává IT zakázky, letos propadly o desítky procent
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pinkas Martin/Euro

ČTK

Objem státních zakázek na informační technologie se letos propadl meziročně o 38 procent. Úřady jich od ledna do srpna vypsaly 555 za víc než sedm miliard korun. Uvedla to nejnovější analýza Komory administrátorů veřejných zakázek (KAVZ). Naopak jejich počet vzrostl téměř o 39 procent.

Kromě nedostatku zakázek je problémem také vysoký podíl těch, které jsou později zrušeny. Podle údajů z Věstníku veřejných zakázek byla jen za prvních osmi měsíců letošního roku anulována skoro pětina tendrů v hodnotě jedné miliardy korun.

„Podle dat z minulých let lze očekávat, že tato čísla budou ještě dále růst. V roce 2012 si zadavatelé nakonec rozmysleli zadat zakázky v hodnotě 4,8 miliardy Kč, tedy až zhruba 35 procent z hodnoty oznámených veřejných zakázek. V roce předchozím bylo toto číslo jen nepatrně nižší, zadavatelé v roce 2011 zrušili 33 procent objemu zakázek,“ upozorňuje KAVZ.

Z pohledu zadaných zakázek k realizaci v letošním lednu až srpnu zatím odstartovalo 731 zakázek, to je meziročně o 18,7 procenta více. Jejich hodnota činila 11,4 miliardy korun a meziročně vzrostla o 47,5 procenta.

Zásadní vliv však zde měly dvě netradičně velké zakázky. V lednu 2013 zadala Česká pošta dvoumiliardovou zakázku na zajištění provozu datových schránek a v únoru 2013 zadalo ministerstvo vnitra zakázku za 1,75 miliardy na provozování informačního systému datových schránek. V roce 2012 takto velké zakázky zadávány nebyly.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!