Stát osekává IT zakázky, letos propadly o desítky procent

Objem státních zakázek na informační technologie se letos propadl meziročně o 38 procent. Úřady jich od ledna do srpna vypsaly 555 za víc než sedm miliard korun. Uvedla to nejnovější analýza Komory administrátorů veřejných zakázek (KAVZ). Naopak jejich počet vzrostl téměř o 39 procent.

Ilustrační foto
13.10.2013 14:39   |  

Kromě nedostatku zakázek je problémem také vysoký podíl těch, které jsou později zrušeny. Podle údajů z Věstníku veřejných zakázek byla jen za prvních osmi měsíců letošního roku anulována skoro pětina tendrů v hodnotě jedné miliardy korun.

„Podle dat z minulých let lze očekávat, že tato čísla budou ještě dále růst. V roce 2012 si zadavatelé nakonec rozmysleli zadat zakázky v hodnotě 4,8 miliardy Kč, tedy až zhruba 35 procent z hodnoty oznámených veřejných zakázek. V roce předchozím bylo toto číslo jen nepatrně nižší, zadavatelé v roce 2011 zrušili 33 procent objemu zakázek,“ upozorňuje KAVZ.

Z pohledu zadaných zakázek k realizaci v letošním lednu až srpnu zatím odstartovalo 731 zakázek, to je meziročně o 18,7 procenta více. Jejich hodnota činila 11,4 miliardy korun a meziročně vzrostla o 47,5 procenta.

Zásadní vliv však zde měly dvě netradičně velké zakázky. V lednu 2013 zadala Česká pošta dvoumiliardovou zakázku na zajištění provozu datových schránek a v únoru 2013 zadalo ministerstvo vnitra zakázku za 1,75 miliardy na provozování informačního systému datových schránek. V roce 2012 takto velké zakázky zadávány nebyly.


Čtěte také:

Další problém armádních nákupů. Policie se zajímá o IT zakázky

Lesy ČR čelí dalšímu trestnímu oznámení kvůli IT zakázkám

Ministr zemědělství Toman zastavil zakázky za půl miliardy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web