Startovač.cz vybral na projekty trojnásobek peněz, nejvíce na trabanty

Přes crowdfundingový portál Startovač.cz lidé v loňském roce poslali na umělecké, podnikatelské a další projekty 19 milionů korun, což je trojnásobek částky vybrané v roce 2014. Vyplývá to z aktuálních údajů portálu, který je podle dostupných údajů po Hithit.cz druhým největším v Česku.

Projekt Trabantem napříč Tichomořím Dana Přibáně a jeho kolegů byl na serveru Startovač.cz v roce 2015 nejúspěšnější
6.1.2016 13:54   |  

„V roce 2015 bylo překonáno vše, co se dosud na naší crowdfundingové scéně i na Startovači samotném přihodilo,“ uvedl Petr Tomek za portál. Rekord přitom překonala nejen celková vybraná částka. „Nejúspěšnější projekt vybral téměř pětinásobek rekordu z předchozího roku a celková úspěšnost se zastavila na 61procentech, přičemž celosvětový odhad úspěšnosti je padesát procent,“ dodal.

Vůbec nejúspěšnějším projektem byl Trabantem napříč Tichomořím Dana Přibáně a jeho kolegů. Celkem 3860 lidí jim na dofinancování cesty a natočení filmu poslalo 2,8 milionu korun, tedy téměř šestkrát tolik, než byl původně požadovaný půlmilion. Rekordní bylo i tempo výběru - Přibáňovi se totiž podařilo základní částku vybrat za pouhých 24 hodin, první milion pak za dva dny. Na vybrání peněz je přitom tradičně dána lhůta 30 dní a ani přesto se to mnohým nepodaří.

O šest set tisíc korun méně pak lidé poslali projektu internetové televize Daniely Drtinové a Martina Veselovského DVTV Extra. Částka 2,2 milionu znamená 290 procent původně požadovaného tři čtvrtě milionu. Třetím nejúspěšnějším projektem byl pražský festival světla a videomappingu Vyšlete signál, který získal milion korun.

Náhrada za banky

Crowdfunding je systém hromadného financování, který slouží nejen pro financování uměleckých počinů, ale i třeba počítačových her či třeba nastartování vlastního podnikání. Stává se tak obvykle ve chvíli, kdy vydavatelé, investoři ani banky nemají v projekt důvěru nebo se jeho autoři nechtějí vázat. Přes stránky typu Startovač.cz nebo Hithit.com a další mohou představit veřejnosti svůj projekt a částku, kterou potřebují. Příznivci i naprosto neznámí lidé pak mají možnost po omezenou dobu - většinou měsíc - autorům projektu peníze zasílat.

Pokud se peníze vyberou, projekt spatří světlo světa. Pokud se do daného termínu nevyberou, vrací se v plné výši zpět donátorům. V Česku tento systém inspirovaný mnohem větším americkým serverem Kickstarter.com a dalšími funguje od roku 2011.


Čtěte také:

Cestovatelé s trabanty vybrali rekordních 2,8 milionu

Český Wi-Fi router Turris půjde do komerčního prodeje

Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web