Souboj gigantů o patenty: Apple vyhrál nad Samsungem 290 milionů

Kalifornský soud nařídil Samsungu, aby konkurenčnímu Applu zaplatil odškodné 290 milionů dolarů (téměř šest miliard korun) za okopírování některých prvků iPhonu. Apple si tak v ostře sledované patentové bitvě letos vysoudil již téměř miliardu dolarů.

 iPhone 5 vs  iPhone 4s
22.11.2013 14:23   |  

Americký Apple v nynějším procesu původně požadoval skoro 380 milionů dolarů, zatímco Samsung nabízel necelých 53 milionů. Federální soud v kalifornském San Jose po týden trvajícím řízení a dvoudenním rozhodování poroty nakonec Applu přiřkl 290 milionů.

Souboj o kopírování technologií se mezi oběma elektronickými giganty táhne přes dva roky. Apple loni vyhrál přes miliardu dolarů, když přesvědčil porotu, že Samsung si z jeho iPhonu okopíroval některé designové prvky a „vychytávky“, jako přibližování obrazu na displeji pomocí prstů.

Odvolací soud však potvrdil odškodné 599 milionů, později dalších 40 milionů, a kvůli zbylé částce nařídil nové řízení, které aktuálně přiřklo Applu výše zmíněných 290 milionů. Celkem tak americký koncern získal již 929 milonů dolarů. Samsung má ale ještě možnost se odvolat.

Vývoj akcií Applu za poslední 4 roky:

Zdroj: Yahoo Finance

Jihokorejská společnost vyjádřila nad verdiktem zklamání. „Zejména proto, že jeden z patentů, o nějž v této kauze jde, byl nedávno americkým Patentovým a známkoprávním úřadem zrušen,“ citovala agentura Reuters mluvčí Samsungu Lauren Restucciaovou.

Podle mluvčí Applu Kristin Huguetové je firma ráda za pokutu uvalenou na Samsung. „I když případ je spíše o ochraně inovací, než o vyhrávání peněz,“ doplnila.

Vývoj akcií Samsungu za poslední 4 roky:

Zdroj: Yahoo Finance

Dnešní verdikt kalifornského tribunálu se týká prvků používaných ve starších zařízeních Samsungu. Apple však tvrdí, že jeho technologie kopírují také novější přístroje Samsungu. Soudní proces ohledně tohoto tvrzení by se měl konat příští rok na jaře.

Apple sice vyhrává právní bitvu o patenty, ale v souboji o trh ztrácí. Samsung se loni totiž stal největším světovým výrobcem smartphonů. Z první příčky sesadil právě amerického rivala Apple. Navíc Samsung podle letošních výsledků hospodaření svůj náskok na Apple postupně zvyšuje.


Čtěte také:

Samsung letos zřejmě svůj náskok nad Applem ještě zvýší

Nejhodnotnější značkou je Apple, rychle ho dohání Samsung

Prodej smartphonů poprvé překonal běžné telefony, mezi značkami vede Samsung

Autor: vag

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web