Obrovská transakce se uzavřela, Tkáč s Křetínským ovládli Mall a Heureku

aktualizováno Investiční skupina Rockaway kupuje za víc než 200 milionů eur (5,4 miliardy korun) druhý největší e-shop v Česku Mall.cz a srovnávač cen Heureka.cz. Obchod financují miliardáři Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a investiční společnost PPF. Jde o jednu z největších transakcí v maloobchodu v posledních letech. Akvizici bude posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

 Patrik Tkáč
26.10.2015 12:19   |  

Rockaway Capital se dohodla na uzavření smlouvy o převodu stoprocentního podílu ve společnosti Netretail Holding, která provozuje internetové obchody Mall, a společnosti Naspers OCS Czech Republic provozující on-line srovnávač Heureka.cz.

„Mall i Heureka jsou úspěšné společnosti, které skvěle rozvinou naše stávající aktivity na poli e-commerce. Máme díky tomu před sebou příležitost, jak během velmi krátké doby atakovat obrat jednu miliardu euro a obsadit pozici e-commerce lídra v regionu střední Evropy,“ uvedl ředitel Rockaway Jakub Havrlant.

„Internetové obchodování je stále ještě v začátcích a toto je pro nás důležitý milník v pokračování cesty, kterou jsme začali před 15 lety,“ dodal šéf Netretail Holding Ondřej Fryc.

Rizikové provázání

Dopad transakce na trh e-commerce bude podle obchodního ředitele společnosti Netdirect Marka Kršky záviset především na tom, jak se skupina Rockaway popasuje s dvěma úkoly, které před ní stojí. „Zaprvé musí jednoznačně oddělit fungování Mall.cz a srovnávače Heureka.cz. Jejich provázání by totiž mohlo být rizikové nejen pro ostatní hráče na trhu, ale i pro ně samotné,“ řekl Krška.

Zadruhé se podle něj musí pokusit dostat Mall.cz i další dříve koupené projekty do přiměřeného zisku, což se předchozím vlastníkům nepovedlo. Mall.cz vykázal ve finančním roce 2013/2014 zisk 9,5 milionu korun.

Výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška se domnívá, že v krátkodobém horizontu transakce výrazné změny na trhu e-shopů nepřinese. „Z dlouhodobého hlediska bude záležet na strategii, kterou budou noví majitelé aplikovat, ale to ukáže až čas,“ dodal.

„Český trh e-commerce je jeden z nejrozvinutějších v Evropě. Z tohoto pohledu neočekáváme nijaké závratné změny, které by tato transakce mohla zákazníkům přinést,“ uvedla mluvčí e-shopu Alza.cz Denisa Dlabová.

Koupě CZC

Skupina Rockaway letos prostřednictvím E-commerce Holdingu koupila podíl v internetovém obchodu s elektronikou CZC.cz, transakci nyní posuzuje antimonopolní úřad. Loni převzal holding e-shopy Vivantis. Obrat E-commerce Holding by měl letos dosáhnout čtyř miliard korun.

Internetový obchod Mall.cz dosud vlastnil Netretail Holding patřící do celosvětové skupiny Naspers. Netretail Holding vykázal ve finančním roce 2013/2014 obrat osm miliard korun. Zahraniční pobočky v Polsku, Slovinsku, Maďarsku a na Slovensku se na tržbách společnosti podílejí téměř z poloviny. Největší český internetový prodejce Alza.cz měl loni obrat 11,5 miliardy korun bez DPH. Srovnávač cen Heureka.cz v roce 2014 vykázal podle účetní závěrky obrat 341 milionů korun.

Podle aktuální analýzy Heureka.cz a Asociace pro elektronickou komerci (APEK) letos Češi v internetových obchodech utratí rekordních 81 miliard korun a ve srovnání s loňským rokem se on-line útraty zvýší o 21 procent. Letos naopak poprvé začal klesat počet tuzemských e-shopů, když se jejich počet snížil meziročně zhruba o jedno procento ze 37 200 na 36 800.

Tržby tuzemských internetových obchodů:
Rok Obrat trhu v miliardách korun
2011 44
2012 51
2013 58
2014 67
2015* 81

zdroj: Heureka.cz, APEK * odhad

Dlouhodobě Češi utrácejí on-line nejvíce především za elektroniku. Podle údajů Heureky si výrazné nárůsty letos připsalo zboží jako volně prodejné léky (25 pct), vybavení pro dům a zahradu (23 pct) nebo sekce s módou a oblečením (28 pct). Například kategorie drogerie vzrostla proti loňsku dvojnásobně - nejprodávanější v této sekci jsou prací prášky a mopy.

Společnost Rockaway Capital vedle investic v oblasti internetu také podporuje začínající technologické firmy. Působí v Praze, americkém San Francisku a brazilském Sao Paulu. Jediným akcionářem firmy je Jakub Havrlant.

Křetínský s Tkáčem a investiční skupinou J&T vlastní Energetický a průmyslový holding (EPH) zahrnující čtyři desítky podniků z ČR, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. Křetínský s Tkáčem také mají mediální firmu Czech News Center, která vydává nejčtenější deník Blesk, deníky Aha! a Sport či časopis Reflex.

Skupina PPF investuje do bankovnictví a finančních služeb, telekomunikací, biotechnologie, nemovitosti, maloobchodních služeb, pojišťovnictví a zemědělství. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a USA. Ke konci loňska vlastnila aktiva za 21,9 miliardy eur (asi 594 miliard Kč). PPF se nedávno dohodla s EPH na společném postupu při koupi německých uhelných dolů a elektráren švédské společnosti Vattenfall.

Mall.cz i Heureka.cz patří k nejnavštěvovanějším českým webům
Mall.cz
- druhý největší e-shop v Česku, mj. patří mezi největší prodejce spotřební elektroniky v Česku;
- společnost začala na internetu působit v roce 2000 pod značkou Bilezbozi.cz;
- Mall.cz v Česku zaměstnává zhruba 700 lidí, letos v srpnu oznámila nábor 150 nových zaměstnanců;
- společnost provozuje dvě velká distribuční centra - v Praze - Horních Počernicích (15 500 m2 plochy) a Jirnech u Prahy (30 000 m2 s možností rozšíření o dalších 20 000 m2);
- kromě ČR působí také na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku a Slovinsku, zahraniční pobočky se na tržbách společnosti podílejí téměř z poloviny;
- od roku 2008 je součástí holdingové společnost Netretail Holding, B.V., která zastřešuje a řídí všechny národní pobočky; Netretail Holding BV patří do celosvětové skupiny Naspers;
- Netretail Holding zvýšila ve finančním roce 2013/2014 konsolidovaný obrat o 34 procent na osm miliard korun, e-shop Mall.cz dosáhl zisku 9,5 milionu korun.
Heureka.cz
- největší internetový srovnávač cen v ČR, porovnává ceny několika milionů produktů z desítek tisíc internetových obchodů, nabízí též uživatelské recenze zboží a e-shopů a možnost nákupu;
- web byl spuštěn v říjnu 2007;
- Heureka.cz patří mezi 10 nejnavštěvovanějších webů v ČR, podle vlastních internetových stránek se jeho návštěvnost pohybuje průměrně okolo 2,5 milionu reálných uživatelů měsíčně, v předvánočním období přes 3,2 milionu reálných uživatelů měsíčně;
- Heureka také pořádá soutěž Shop roku, ve které oceňuje nejspolehlivější e-shopy na základě zkušeností nakupujících, a soutěž Produkt roku, která vybírá nejpopulárnější produkty;
- společnost má své kanceláře v Praze a Liberci;
- Heureka.cz je součástí společnosti Naspers.
Rockaway
- Je investiční skupinou, která zastřešuje aktivity internetového podnikatele Jakuba Havrlanta. Firmu založil v polovině roku 2013 a je jediným akcionářem.
- Společnost se zaměřuje spíše na menší investice do mladých projektů, takzvaných start-upů. Cílem je provést projekty od zformování vize až k momentu, kdy začnou být i ekonomicky úspěšné.
- Rockaway spustila nový projekt online prodeje potravin v rámci E-commerce Holdingu, do kterého loni majetkově vstoupila společnost Czech Media Invest Daniela Křetínského a Patrika Tkáče.
- E-commerce Holding provozuje síť e-shopů s více než 1,5 milionu zákazníků. Jsou to mimo jiné obchody Sporty.cz a Snowboards.cz a také e-shop s módou BigBrands.cz a dětským zbožím Proděti.cz.
- Mezi další akvizice E-commerce Holding patří skupina Vivantis, která se zaměřuje na šperky a kosmetiku, či e-shop CZC.cz, patřící k největším českým e-shopům zaměřeným na elektroniku.
- Rockaway loni investovala do brazilského projektu on-line financí Zarpo, nástroje zákaznické péče Brand Embassy a zákaznického systému pro gastronomii Storoyus. Spustila prodej jízdenek Bileto.cz a převzala síť poradců Bonnet pro finanční projekt Chytrý Honza.
- Obrat E-commerce Holding by měl letos dosáhnout čtyř miliard korun.
Daniel Křetínský (40)
Právník a jeden z nejvlivnějších podnikatelů v Česku. Je mimo jiné spoluvlastníkem Energetického a průmyslového holdingu, EPH (společně s Patrikem Tkáčem a investiční skupinou J&T) a také majitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha.
V roce 1999 začal pracovat pro J&T, jejím partnerem se stal v roce 2003. O rok později firma ovládla fotbalovou Spartu a Křetínský se stal jejím šéfem. V roce 2009 se v rámci J&T podílel na založení EPH, je předsedou představenstva. Je rovněž spoluvlastníkem mediální firmy Czech News Center (společně s Tkáčem).
Křetínský je vlastníkem firmy EP Industries (odštěpené z EPH), která patří mezi přední průmyslová uskupení v ČR. Zahrnuje zhruba desítku podniků působících mimo jiné v energetickém strojírenství, dopravní infrastruktuře a automobilovém průmyslu.
Patrik Tkáč (42)
Pochází z Bratislavy. Své první větší peníze vydělal v době kuponové privatizace, kdy se svým tehdejším společníkem Ivanem Jakabovičem skupovali kuponové knížky.
Jeho kariéra je spjata především s finanční a investiční skupinou J&T, kterou před 20 lety spoluzakládal. V současnosti je mimo jiné předsedou představenstva J&T Banky.
Je spoluvlastníkem EPH (společně s Křetínským a J&T). Holding zahrnuje čtyři desítky podniků z České republiky, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem.
S Křetínským vlastní od konce roku 2013 i mediální firmu Czech News Center, která prostřednictvím tištěných a on-line médií oslovuje téměř šest milionů čtenářů (vydává nejčtenější deník Blesk, Aha!, Sport či časopis Reflex, spadají pod ní i dvě tiskárny).
V roce 2014 Tkáč s Křetínským majetkově vstoupili do provozovatele internetových obchodů E-commerce Holding, kterého založila a do té doby vlastnila investiční skupina Rockaway.
Skupina PPF
Investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes telekomunikace, pojišťovnictví, nemovitosti, zemědělství a maloobchodní služby až po biotechnologie.
PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a USA. Ke konci loňska vlastnila skupina aktiva za 21,9 miliardy eur (asi 594 miliard Kč).
Loni jí klesl čistý zisk meziročně o zhruba dvacet procent na 372 milionů eur (10,2 miliardy korun). Důvodem byl pokles ruské ekonomiky a devalvace rublu.
Začátkem loňského roku PPF získala majoritní podíl v O2 od španělské Telefóniky. Cena za transakci byla 63,6 miliardy korun. Nedávno se skupina dohodla s EPH na postupu při koupi německých uhelných dolů a elektráren švédské společnosti Vattenfall.
PPF, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, do loňska držela 44,44 akcií EPH. Poté je holdingu prodala. Nyní společně drží dvě třetiny akcií EPH Křetínský a Tkáč, zbytek patří skupině J&T.
Firmy ze skupiny PPF loni v Česku zaměstnávaly 12 tisíc lidí.

Čtěte také:

Miliardáři Křetínský a Tkáč mění s novými nákupy český internetový byznys¨

E-shopy čekají rekordní Vánoce, tržby mají vzrůst o 30 procent

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web